Zamknij

Wysoki cholesterol wpływa na paznokcie. Dwa znaki ostrzegawcze

31.01.2022
Aktualizacja: 31.01.2022 13:37

Paznokcie mogą zdradzać oznaki wysokiego poziomu cholesterolu. Ekspert ujawnia dwa sygnały ostrzegawcze, które mogą wskazywać na powikłania związane z wysokim cholesterolem. Na co zwrócić uwagę? Sprawdź, jak rozpoznać objawy wysokiego cholesterolu na paznokciach.

Cholesterol a paznokcie
fot. Shutterstock

Cholesterol sam w sobie nie jest szkodliwy, natomiast bardzo niebezpieczny jest jego nadmiar. Zbyt wysoki poziom tego związku we krwi może prowadzić do miażdżycy, czyli gromadzenia się złogów tłuszczowych w tętnicach i powodować ich zwężenie, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia, a także niewydolności nerek oraz innych groźnych chorób.

Wysoki poziom cholesterolu jest często określany jako "cichy zabójca", ponieważ sieje spustoszenie w organizmie bez wywoływania wyczuwalnych, widocznych sygnałów ostrzegawczych.

Jednak u niektórych osób wysoki poziom cholesterolu może objawiać się zmianą jakości paznokci.

Istnieją dwa objawy, które mogą wskazywać na powikłania wysokiego cholesterolu. 

Warto wiedzieć

Podejrzewasz, że masz wysoki cholesterol?

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć zbyt wysoki poziom cholesterolu, zgłoś się do lekarza i wykonaj lipidogram. To badanie składa się z pomiaru poziomu cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, LDL cholesterolu ("złego") i HDL cholesterolu ("dobrego").

Wysoki cholesterol widać na paznokciach? Te objawy powinny zaniepokoić

Dr Sami Firoozi, kardiolog z Harley Street Clinic w Wielkiej Brytanii, twierdzi, że istnieją dwa sygnały ostrzegawcze powikłań cholesterolowych, które można zauważyć na paznokciach.

O wysokim poziomie cholesterolu mogą świadczyć:

  • łamliwe paznokcie,
  • wolno rosnące paznokcie.

Utrzymujący się zbyt wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko choroby (miażdżycy) tętnic obwodowych PAD, w której złogi utworzone z cholesterolu gromadzą się i blokują tętnice oraz zatrzymują dopływ krwi do nóg.

Dr Firoozi wyjaśnia, że PAD nie zagraża bezpośrednio życiu, ale miażdżyca, która wywołuje chorobę, może czasami prowadzić do niedokrwienia kończyn, które występuje, gdy dopływ krwi do nóg zostaje poważnie ograniczony.

Miażdżyca tętnic może wywoływać silny, piekący ból w nogach i stopach, nawet podczas odpoczynku, bladość skóry, błyszczenie skóry i jej nienaturalną gładkość oraz suchość, a także utratę masy mięśniowej nóg.

U chorych mogą także występować niegojące się rany na stopach i nogach, a także zimna i czerwonawa skóra palców (choroba Raynauda) lub opuchlizna i ropne zapalenie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: walesonline.co.uk