Zamknij

Włosy na palcach i wierzchach stóp. Czy to może być objaw choroby?

30.08.2022
Aktualizacja: 30.08.2022 13:10

Włosy na palcach stóp to nic wyjątkowego. Mogą być niemal niewidoczne albo dość bujne. Zdarzają się też owłosione wierzchy stóp, przypominające stopy hobbita. Czy może to być oznaką nieprawidłowości w organizmie? Wyjaśniamy.

Włosy na stopach - czy to objaw choroby?
fot. Schutterstock

Owłosione palce u stóp nie są rzadkością. Mają je i mężczyźni, i kobiety, choć u pań włoski są zwykle niemal niewidoczne. Nieco rzadziej zdarzają się włosy rosnące na grzbietach stóp – taka sytuacja jest częstsza u mężczyzn. Czy jest się czym przejmować? W większości przypadków nie jest to problem medyczny, a jedynie estetyczny. Czasami jednak owłosione stopy mogą być oznaką choroby. O jakich zaburzeniach może świadczyć?

Jakie są przyczyny, że na stopach rosną włosy?

Osoby z owłosionymi stopami czasami autoironicznie określają je jako stopy hobbita, choć stopień ich owłosienia z pewnością jest mniejszy niż u bohaterów książek Tolkiena. Oto kilka powodów, dla których niektórzy mają na stopach więcej włosów niż inni:

  • genetyka – to ona decyduje o umiejscowieniu włosów na ciele, ich ilości i kolorze; w przypadku włosów na palcach i wierzchach stóp jet duże prawdopodobieństwo, że to po prostu sprawa dziedziczna
  • leki – nadmierne owłosienie to skutek uboczny niektórych leków (w tym leków przeciwdepresyjnych czy przeciwalergicznych), choć z tego powodu włosy zwykle nie rosną akurat na stopach, a w innych miejscach na ciele
  • zaburzenia pracy jajników – odpowiadają m.in. za równowagę hormonalną w organizmie, a niektóre schorzenia jajników (np. zespół policystycznych jajników czy przerost jajników) mogą powodować nadmierne owłosienia ciała (hirsutyzm)
  • zaburzenia pracy nadnerczy – produkują one hormony, w tym androgeny, które mogą powodować zwiększony porost włosów na ciele zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Jeśli obawiasz się, że owłosienie stóp w twoim przypadku może być związane ze złym stanem zdrowia, najlepiej zasięgnąć porady lekarza. Tylko on może postawić właściwą diagnozę.

brak włosów objawem choroby?

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), jeśli na palcach, stopach i dolnej części nóg przestają rosnąć włosy (wypadają), może to być oznaką kłopotów z krążeniem krwi lub objawem cukrzycy.

Jak usunąć włosy z palców i wierzchów stóp?

Włosy ze stóp można usunąć, choć nie jest to konieczne. Samodzielne usunięcie włosów z palców nie jest zbyt skomplikowane, ponieważ zwykle nie ma ich tam zbyt dużo. Większe kłopoty mogą być z pozbyciem się dużej ilości włosów z wierzchów stóp, ale i z tym można sobie dać radę w domu. Możesz wypróbować:

  • chemiczny preparat do depilacji (rozpuszcza włoski)
  • golenie
  • depilację woskiem
  • nitkowanie (tzw. depilacja arabska).

Domowe metody usuwania owłosienia nie są jednak trwałe i trzeba je powtarzać, bo włoski odrastają. Jeśli chcesz się na stałe pozbyć owłosienia ze stóp, konieczny będzie profesjonalny zabieg depilacji w gabinecie kosmetycznym (laser lub elektroliza).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Healthline.com