Zamknij

USG żył, czyli USG Dopplera: wskazania. Na czym polega? Ile kosztuje?

19.08.2021
Aktualizacja: 19.08.2021 14:30
USG żył, USG Dopplera
fot. Shutterstock

USG dopplerowskie pomaga wykryć m.in. zakrzepicę, zatory, tętniaki, zmiany miażdżycowe w naczyniach żylnych. To badanie bezbolesne, nieinwazyjne, bezpieczne, a przy tym niezwykle pomocne. Kto powinien zgłosić się na USG żył? Ile kosztuje USG Doppler?

  1. USG Doppler: na czym polega USG żył?
  2. USG Doppler: jakie są wskazania?
  3. USG Doppler: jakie są przeciwwskazania?
  4. USG Doppler: ile kosztuje?

USG Doppler, inaczej badanie dopplerowskie lub USG żył, to zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala ocenić stan żył i tętnic. 

Za pomocą badania dopplerowskiego można zdiagnozować: zmiany miażdżycowe, żylaki nóg, zakrzepicę żylną, owrzodzenia żylne, uszkodzenia naczyń, zatory żylne i tętniaki.

USG Doppler: na czym polega USG żył?

USG dopplerowskie przeprowadza się za pomocą specjalnego aparatu z głowicą, którą specjalista porusza wzdłuż żył i tętnic, na przykład położnych w obrębie nóg lub rąk. Badanie wykonuje się przez skórę, na którą wcześniej nakłada się specjalny żel.

Badanie metodą USG wykorzystuje zjawisko odbicia fal ultradźwiękowych od tkanek i narządów, a także płynącej w naczyniach krwi. Echo odbicia wraca do głowicy i jest przekształcane przez komputer na obraz. Dzięki temu specjalista może ocenić stan żył i tętnic, a także wykryć ich niedrożność.

Badanie jednej kończyny trwa od 30 do 40 minut.

Warto wiedzieć

Jak się przygotować do USG żył?

Badanie dopplerowskie nie wymaga specjalnego przygotowania, ale na wizytę warto przynieść ze sobą wyniki poprzednich badań.

USG Doppler: jakie są wskazania?

Wskazaniem do wykonania USG dopplerowskiego jest m.in.:

  • ból kończyn,
  • drętwienia i zaburzeń czucia,
  • obrzęki oraz uczucie ciężkości nóg,
  • problemy z gojeniem się ran.

USG Doppler wykonuje się również kontrolnie po niektórych zabiegach flebologicznych oraz kardiologicznych.

USG Doppler: jakie są przeciwwskazania?

Jedynym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia USG Doppler kończyn dolnych i górnych obecność na skórze świeżych ran, owrzodzeń, z których sączy się krew czy płyny ustrojowe. 

USG żył można przeprowadzać nawet u dzieci i kobiet w ciąży.

USG Doppler: ile kosztuje?

Badanie USG Doppler wykonywane w placówkach posiadających umowę z NFZ, na które zostało wystawione skierowanie, nie jest dodatkowo płatne.

USG żył wykonywane prywatnie może kosztować od 100 do 250 w zależności od placówki oraz od zakresu badania.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: enel.pl, Medycyna Praktyczna (mp.pl)