Zamknij

USG transwaginalne wykrywa PCOS, mięśniaki, guzy, torbiele

24.05.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 21:48
Aparat do badania USG
fot. Shutterstock

USG transwaginalne jest bardzo ważnym elementem diagnostyki ginekologicznej. USG wykonywane przezpochwowo pozwala na wykrycie guzków, torbieli, zmian nowotworowych we wczesnych stadiach rozwoju. Badanie służy diagnozowaniu PCOS, endometriozy i wielu innych chorób kobiecych. Dowiedz się, na czym polega USG dopochwowe i jak przebiega badanie.

USG transwaginalne, czyli dopochwowe, przezmaciczne, to metoda badania ginekologicznego, które ocenia budowę narządów rodnych: struktur tkanek i narządów. 

Sonda wprowadzana przez pochwę emituje fale o długości 4- 7,5 MHz, które pozwalają uzyskać obraz po odbiciu się od organów wewnętrznych. Dzięki temu prezentowany jest obraz macicy i innych narządów pacjentki na ekranie.

Jakie są wskazania do USG transwaginalnego?

USG przezpochwowe pozwala na ocenę struktur jajników, błony śluzowej (endometrium) i szyjki macicy. Daje możliwość wykrycia guzów, mięśniaków, torbieli i innych zmian miednicy mniejszej. To podstawowa metoda wykrywania zespołu policystycznych jajników i jedyna skuteczna metoda rozpoznania raka jajnika na wczesnym etapie jego rozwoju.

USG transwaginalne powinno być wykonywane co dwa lata u wszystkich dorosłych kobiet, zwłaszcza tych, które rozpoczęły aktywność seksualną. Tego typu USG wykonywane jest również u kobiet, u których zdiagnozowana została ciąża pozamaciczna lub ciąża wysokiego ryzyka, grożąca poronieniem. Badanie może być również pomocne w diagnostyce niewydolności szyjki macicy u przyszłych matek, którym grozi przedwczesny poród.

Przed badaniem zadbaj o higienę miejsc intymnych i opróżnij pęcherz. Nie musisz być na czczo, ale powinnaś mieć ze sobą wyniki poprzednich badań, jeśli były wykonywane.

Wskazaniem do badania jest:

  • problem z płodnością (bezskuteczne próby zajścia w ciążę);
  • krwawienia z pochwy;
  • bóle w podbrzuszu;
  • nietypowy cykl miesiączkowy, nieregularna miesiączka;
  • problemy z donoszeniem ciąży;
  • podejrzenie wad występujących w budowie narządów rodnych;
  • podejrzenie zespołu policystycznych jajników i innych zaburzeń.

Na czym polega USG transwaginalne?

USG dopochwowe to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, choć może być nieprzyjemne. 

Badanie wykonywane jest w gabinecie ginekologicznym. Lekarz wkłada do pochwy specjalną głowicę od USG, na którą wcześniej nakłada prezerwatywę i aplikuje żel. Jednorazowa prezerwatywa zapewnia sterylność głowicy, a żel ułatwia jej wprowadzenie i daje większy komfort podczas badania.

USG dopochwowe wykonuje się zwykle określonym dniu cyklu, ponieważ można wtedy wskazać dni płodne, określić dynamikę wzrostu pęcherzyków jajnikowych oraz grubość i wygląd błony śluzowej macicy.

Wynik badania jest gotowy natychmiast, to wydruk zdjęć wraz z opisem/interpretacją badania dokonywaną przez lekarza.

Warto wiedzieć

Ile kosztuje USG dopochwowe?

USG transwaginalne można wykonać w ramach NFZ i wtedy takie badanie jest bezpłatne, muszą jednak istnieć wskazania do jego przeprowadzenia. Badanie można również wykonać w prywatnym gabinecie, ale koszt USG ginekologicznego może się wtedy wahać od 100 do 200 zł.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.