Zamknij

Trzęsienie ziemi? Sprawdź, co robić, by przetrwać!

Monika Piorun
24.08.2016 12:20
Trzęsienie ziemi? Sprawdź, co robić, by przetrwać!
fot. Trzęsienie ziemi? Sprawdź, co robić, by przetrwać!

W trakcie wstrząsów trudno opanować nerwy. Wiedza na temat zasad zachowania bezpieczeństwa w trakcie trzęsienia ziemi, może nam uratować życie. Sprawdźcie i przekażcie dalej porady Centrum Zarządzania Kryzysowego!

Kiedy traci się grunt pod nogami, trudno nam zachować spokój. Niestety najczęściej tylko on może nas uratować. Im bardziej powstrzymamy atak paniki, tym łatwiej będzie nam podejmować racjonalne decyzje, które często są kwestią życia lub śmierci.

Co robić, by być bezpiecznym podczas trzęsienia ziemi?

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Większość wstrząsów sejsmicznych trwa krócej niż 60 sekund. Nie zawsze mamy w tym czasie możliwość ucieczki z budynku, w którym akurat przebywamy. Wyjście na zewnątrz wiąże się też z niebezpieczeństwem obrażeń spowodowanych przez spadające obiekty.

Jeśli tylko możemy, najlepiej od razu kucnąć lub paść na kolana i osłonić rękami głowę, krzyżując je na karku. Mimo że trzeba być czujnym, lepiej zmrużyć (lub zupełnie zamknąć oczy), by nie uszkodzić wzroku z powodu pyłu i kurzu pochodzącego z kruszących się elementów budowlanych i instalacji oraz zamknąć usta, by ograniczyć przedostanie się do naszego ciała niepożądanych drobin i cząsteczek, które mogą być niebezpieczne.

W sytuacji zagrożenia nie jest łatwo ocenić, w którym miejscu będziemy bezpieczni. Czasami najlepiej schować się pod biurkiem lub kierować się w stronę ścian, ale jeśli runą - ryzykujemy obrażeniami i własnym życiem.

Sami musimy podjąć decyzję, czy warto się schronić w danym miejscu. Przebywając pod stołem warto uchwycić się jednej z nóg, by nie zupełnie nie stracić równowagi pod wpływem silnych wstrząsów i nagle nie znaleźć się w niepożądanym miejscu.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Amerykanie od małego uczą dzieci, że podczas katastrof naturalnych dobrym schronieniem może okazać się... wanna. Może wejść do niej kilka osób, a na dodatek stanowić całkiem dobrą osłonę dla naszego ciała. Ratownicy często opowiadają o przypadkach, kiedy nawet po kilku dniach udało się im odgrzebać spod gruzów osoby, którym w trakcie katastrofy udało się dotrzeć do łazienki i schronić się tam, gdzie się zazwyczaj kąpią.

Polskie Centra Zarządzania Kryzysowego polecają z kolei stanie w progu otwartych drzwi lub schronienie się pod trwałymi meblami. Podczas trzęsienia drzwi mogą się wypaczyć i wtedy trudniej nam będzie uciec. Nawet jeśli windy działają, lepiej by osoby przebywające na górnych kondygnacjach ewakuowały się schodami.

 • Nie wolno wybiegać z budynków, jeżeli nie ma absolutnej pewności, że nie istnieje niebezpieczeństwo obrażeń spowodowanych przez spadające elementy budynków, elementów przewodów instalacyjnych i kabli.
 • Należy odłączyć dopływ prądu i gazu, co znacznie zredukuje ryzyko wybuchu pożaru. Następnie otworzyć drzwi na drodze ewakuacyjnej. 
 • Na ulicy należy trzymać się z dala od obiektów, które mogą się przewrócić (słupów, latarń, linii wysokiego napięcia). Przed spadającymi obiektami najlepiej schronić się w otwartych drzwiach stojących blisko, solidnych budynków. 
 • W teatrach, dużych sklepach itp. nie wolno poddawać się panice, tylko postępować zgodnie z instrukcjami ogłaszanymi przez personel zarządzający tymi instytucjami.
 • Osoby prowadzące samochody powinny zjechać na pobocze i wyłączyć silnik. Następnie włączyć radio i słuchać komunikatów dotyczących zagrożenia. Należy stosować się do zaleceń policji, prowadzić pojazd bardzo ostrożnie, nie zatrzymywać się na mostach lub pod wiaduktami.

Pamiętajmy o wystąpieniu wstrząsów wtórnych. Kolejne trzęsienia mogą być silniejsze i bardziej gwałtowne niż te początkowe. Katastrofa może nas zupełnie wytrącić z równowagi. Czasem nie jesteśmy świadomi skali zniszczeń i tego, co się stało w innych częściach miasta. Uszkodzeniu mogą ulec mosty, ulice, wiadukty i wiele budynków, dlatego droga naszej ewakuacji może zupełnie odbiegać od schematu, który mamy zakodowany w naszych głowach.

Życie może nam też uratować znajomość własnej grupy krwi! Osobom udzielającym nam pomocy będzie łatwiej nam pomóc i znacznie skrócić czas, w jakim może zostać dokonana transfuzja.

Przeczytaj: Brakuje krwi! Centra krwiodawstwa proszą o pomoc!

fot. Public domain

Trudno przewidzieć, kiedy wystąpią wstrząsy sejsmiczne. Zapasy żywności i wody pitnej powinny nam wystarczyć na minimum 72 godziny. Przydać się nam też mogą:

 • apteczka wyposażona w leki i opatrunki medyczne
 • radio na baterie
 • latarka
 • gaśnice
 • koc termiczny, jeśli będziemy musieli nocować na zewnątrz
 • buty na grubych podeszwach i grube rękawice chroniące ręce przed obrażeniami podczas odgruzowywania
 • otwieracz do puszek 

 Myślisz, że w Polsce nie ma trzęsień ziemi? Nic bardziej mylnego! Zobacz krótką historię aktywności sejsmicznej na terenie naszego kraju!

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π