Zamknij

Trauma z dzieciństwa wywołuje choroby neurologiczne? Nowe badania

27.09.2021 12:04
Trauma z dzieciństwa wywołuje choroby neurologiczne? Nowe badania
fot. Shutterstock

Naukowcy odkryli, że traumatyczne przeżycia z dzieciństwa zwiększają ryzyko zachorowania na choroby neurologiczne. Kto jest najbardziej narażony?

Dzieciństwo ma ogromny wpływ na to, jak funkcjonujemy w dorosłym życiu. Traumatyczne wydarzenia zostawiają ślad w naszym organizmie i psychice. Działanie układu nerwowego u dziecka wychowującego się w trudnych warunkach znacznie różni się od stanu zdrowia psychicznego dziecka dorastającego w bezpiecznym otoczeniu. Potwierdzają to najnowsze badania.

Trudne dzieciństwo zwiększa ryzyko zaburzeń neurologicznych

Z badań opublikowanych w piśmie „Neurology Clinical Practice” wynika, że trauma przeżyta w pierwszych latach życia ma związek z występowaniem w życiu dorosłym zaburzeń neurologicznych (na przykład epilepsji). Dotyczy to przede wszystkim wydarzeń związanych z dysfunkcyjnością rodziny.
Jak mówi twórca badań, dr Adys Mendizabal z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles – Dotychczasowe badania wskazywały na związek traumy z dzieciństwa ze zwiększonym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, szkodliwych nawyków, takich jak palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu, a także krótszego życia.
Podczas naszej analizy zaobserwowaliśmy, że epilepsja, udar czy częste bóle głowy częściej występują wśród osób, które doświadczyły w dzieciństwie zaniedbania, przemocy lub innych negatywnych aspektów funkcjonowania w rodzinie dysfunkcyjnej – dodaje.
W badaniach wzięło udział 198 pacjentów kliniki neurologicznej. Wypełnili oni kwestionariusze dotyczące trudnych doświadczeń z czasu dzieciństwa. Następnie uczestnicy zostali poddani testom pod kątem depresji i zaburzeń lękowych.
Naukowcy wzięli pod uwagę takie czynniki, jak płeć oraz grupa etniczna. Okazało się, że w ciągu ostatniego roku grupa, która przeszła w dzieciństwie traumę (niemal jedna czwarta badanych) aż 21-krotnie częściej dzwoniła do kliniki neurologicznej niż osoby, które nie mają przykrych wspomnień z dzieciństwa. U osób, które miały trudne doświadczenia w dzieciństwie sześciokrotnie częściej diagnozowano inne schorzenia i pięciokrotnie częściej wykrywano zaburzenia zdrowia psychicznego

Trauma z dzieciństwa a zaburzenia neurologiczne

Wyniki badań sugerują, że osoby, które miały trudne dzieciństwo, znacznie częściej potrzebują profesjonalnej opieki medycznej.
Dr Adys Mendizabal wyjaśnia  – Te wyniki nie dowodzą, że zaburzenia neurologiczne są spowodowane traumą w dzieciństwie, a jedynie wskazują, że są z nią związane. Wczesne stwierdzenie u pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi takiej traumy z przeszłości mogłoby pomóc zaproponować strategie społeczne i behawioralne, które zapewniłyby pacjentom wsparcie, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich potrzeby tak częstego kontaktu ze służbą zdrowia.

Źródło: PAP