Zamknij

Testy w aptekach. Gdzie można wykonać test? Czy jest darmowy?

27.01.2022
Aktualizacja: 27.01.2022 10:45
Lukasz Gdak/East News
fot. Lukasz Gdak/East News

Wykonanie testu na SARS-CoV-2 w aptece jest możliwe od czwartku 27 stycznia. W których aptekach będzie można wykonać test na koronawirusa? Czy testy będą płatne? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę.

Zgodnie z wykazem farmaceuta będzie mógł wykonać między innymi:

  • test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2,
  • badanie podstawowych paramentów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturacja krwi, oraz pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczyć wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR – ang. Waist-Hip Ratio).
  • test stężenia glukozy we krwi,
  • kontrolę panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy),
  • szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptoccocus z grupy A, Helicobacter (test z krwi).

Z wymienionych wyżej badań tylko test w kierunku SAR-CoV-2 będzie darmowy (finansowany ze środków publicznych). Pozostałe badania będą odpłatne według cennika apteki ogólnodostępnej, który ustali podmiot prowadzący aptekę.

W których aptekach można wykonać test?

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że najszybciej testy będą mogły wprowadzić apteki, które aktualnie wykonują szczepienia przeciw COVID-19. W całym kraju jest ich około 1300.

Przystąpienie do programu jest jednak w przypadku aptek dobrowolne. Nie każda placówka spełnia wymogi niezbędne do przeprowadzania testów na SARS-CoV-2. Punkt apteczny, który zdecyduje się na testowanie w kierunku infekcji koronawirusem, musi mieć oddzielne wejście prowadzące do odizolowanego pomieszczenia, przeznaczonego na wykonywanie takich testów.

Minister zdrowia poinformował, że na do 27 stycznia do programu przystąpiły zaledwie 64 apteki w całym kraju, a kolejne 19 przesłało dokumenty zgłoszeniowe. 

ZOBACZ apteki, w których można wykonać test -> wykaz punktów aptecznych

Źródło: PAP/Katarzyna Lechowicz-Dyl; mgr.farm