Testy pozwalające odróżnić COVID-19 od grypy są już w produkcji

03.08.2020
Aktualizacja: 03.08.2020 16:22
Testy pozwolą odróżnić koronawirusa od grypy
fot. Shutterstock

W Wielkiej Brytanii trwa zbieranie dokumentacji potrzebnej do rejestracji testu, pozwalającego odróżnić zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 od grypy czy innych infekcji układu oddechowego. Pierwszy milion takich testów będzie gotowy w przyszłym tygodniu, większość trafi do domów opieki. W najbliższych tygodniach zostanie wyprodukowanych prawie 6 mln takich testów. 

Test o nazwie LamPORE opracowali eksperci ośrodka Oxford Nanopore. Pomaga on przede wszystkim w wykryciu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, ale również w odróżnieniu zakażeń wywołanych tym patogenem od infekcji wywołanych np. przez wirusa grypy. Wszystkie te choroby mają podobne objawy, zwłaszcza w początkowej fazie. Nowe testy mają podobną czułość, jak obecnie stosowane testy laboratoryjne. Na wynik testów LamPORE trzeba na razie czekać od jednego do dwóch dni, ale wkrótce – jak zapewnia brytyjski resort zdrowia – badanie będzie trwało zaledwie 90 minut. Badacze wskazują, że te testy będą szczególne przydatne w sezonie jesienno-zimowym, kiedy rozpocznie się sezon grypowy. W Wielkiej Brytanii testy o nazwie LamPORE są obecnie walidowane i przewiduje się, że w przyszłym tygodniu będą wprowadzone do domów opieki.

Nad podobnym testem pracują także inne firmy. Dr n. med. Wojciech Lemski z Roche Diagnostics Polska ujawnił, że jego firma również opracowała tekst pozwalający odróżnić zakażenie wywołane koronawirusem oraz wirusem grypy sezonowej typu A i B. Jego zdaniem ten test będzie w Polsce dostępny prawdopodobnie jesienią, gdy rozpocznie się sezon grypowy

Wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 choroba COVID-19 oraz grypa sezonowa podobnie się rozprzestrzeniają, czyli drogą kropelkową. Mogą się też podobnie objawiać: gorączką (powyżej 38 st. C), kaszlem, a także bólami mięśniowymi i ogólnym zmęczeniem. Jedynym wyraźnym objawem odróżniającym COVID-19 od grypy sezonowej jest duszność (spłycenie oddechu), ale na ogół występuje ona w późniejszym, bardziej zaawansowanym stadium choroby.

Źródło: PAP