Zamknij

Testy covidowe: PCR, genetyczne, na przeciwciała. Kiedy je robić? [TABELA]

15.02.2022
Aktualizacja: 15.02.2022 15:10

Chcesz się dowiedzieć, czy przeszedłeś już COVID-19 mimo braku objawów? A może masz wątpliwości, czy infekcja, która cię dopadła, jest covidem? Wykryje to odpowiedni test na koronawirusa. Zobacz, kiedy i jaki test warto zrobić, by się przekonać o tym, czy zachorowałeś albo czy miałeś kontakt z wirusem.

Testy na koronawirusa - kiedy zrobić?
fot. ŁUKASZ GDAK/Polska Press/East News
 1. Test antygenowy –  kiedy zrobić?
 2. Test PCR, czyli genetyczny  kiedy zrobić?
 3. Test na przeciwciała SARS-CoV-2, czyli serologiczny

Na rynku są obecne trzy rodzaje testów, które wykrywają obecność wirusa SARS-CoV-2 – dwa z nich służą do wykrywania aktywnej infekcji, jeden potwierdza lub zaprzecza kontaktowi z koronawirusem. Każdy z nich należy wykonać w innym czasie i w innej sytuacji. Zobacz, czym się różnią testy covidowe i kiedy najlepiej je wykonać.

Test antygenowy kiedy zrobić?

Jest najłatwiej dostępny, np. w aptece, można go wykonać samodzielnie w domu. Testy antygenowe wykrywają cząstki białkowe (antygeny) wirusa SARS-CoV-2 w materiale z pobranego wymazu. Testy te raktowane są jako wsparcie diagnostyki COVID-19. Ich zaletą jest szybkie uzyskanie wyniku i dość niski koszt. Testy antygenowe charakteryzują się niższą, w stosunku do badań PCR, czułością (80- 90 proc.), co oznacza, że wynik negatywny nie jest podstawą do wykluczenia infekcji, szczególnie w przypadku, gdy jednocześnie występują objawy zakażenia. W takich przypadkach wskazane jest badania PCR. Jednak dodatni wynik testu antygenowego potwierdza infekcję SARS-CoV-2.

 • Dla kogo: dla osób z objawami sugerującymi COVID-19, dla osób bez objawów, które chcą sprawdzić, czy nie zarażają
 • Kiedy robić: w trakcie trwającej infekcji, gdy występują ewidentne objawy zakażenia
 • Co wykrywa: zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2

Test PCR, czyli genetyczny  kiedy zrobić?

Nie można zrobić go sobie samodzielnie w domu – wymazy pobierane są w specjalnych punktach wymazowych. Badanie SARS-CoV-2 wykonywane metodą RT-PCR wykrywa obecność materiału genetycznego wirusa w pobranej próbce. Jest rekomendowane przez WHO do rozpoznawania infekcji wirusem SARS-CoV-2: uzyskanie wyniku pozytywnego, zwłaszcza gdy jednocześnie występują objawy zakażenia, jednoznacznie potwierdza rozpoznanie COVID-19.

 • Dla kogo: dla osób po kontakcie z osobą zakażoną, dla osób z objawami zakażenia koronawirusem, dla osób bezobjawowych, którzy chcą sprawdzić, czy mają COVID-19
 • Kiedy robić: w 5-7. dobie po kontakcie z osobą chorą lub w 1. dniu występowania objawów (test PCR jest czulszy od antygenowego, można go wykonać we wczesnej, jaki i późniejszej fazie zakażenia)
 • Co wykrywa: zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2

Wynik dodatni któregokolwiek z powyższych testów (antygenowego lub PCR) pozwala na diagnozę COVID-19. Wyniki ujemne nie wykluczają jednak zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Test na przeciwciała SARS-CoV-2, czyli serologiczny kiedy zrobić?

Materiał do badania (krew) pobiera się w laboratorium. Badania serologiczne wykonywane są w celu zidentyfikowania przeciwciał anty-SARS-CoV-2, które powstały po kontakcie z wirusem. Nie służą do rozpoznawania aktywnej infekcji. Obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 może świadczyć o kontakcie z wirusem, natomiast brak przeciwciał nie świadczy o nieprzebyciu infekcji.

 • Dla kogo: dla osób, które chcą sprawdzić, czy przeszły COVID-19, albo dla zaszczepionych, którzy chcą sprawdzić humoralną odpowiedź na szczepienie
 • Kiedy robić: po 2 tygodniach od wystąpienia objawów COVID-19 lub po 3 tygodniach o domniemanego kontaktu z osobą chorą, lub w każdym momencie, gdy chcemy sprawdzić, czy mieliśmy kontakt z koronawirusem
 • Co wykrywa: obecność przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2. Nie potwierdza ani nie wyklucza zakażenia koronawirusem. Pozytywny świadczy o kontakcie z koronawirusem.
Nazwa testu PCR Antygenowy Na przeciwciała
Co jest oznaczane? RNA wirusa SARS-CoV-2 Antygen białkowy wirusa SARS-CoV-2 Przeciwciała przeciw wirusowi SARS-CoV-2
Metoda pobierania Wymaz z nosogardzieli Wymaz z nosogardzieli Próbka krwi żylnej
Cel badania

Służy do wykrycia wirusa SARS-CoV-2;

rekomendacja WHO, dodatni wynik potwierdza zakażenie wg GIS

Służy do wykrycia wirusa SARS-CoV-2 u osób objawowych lub z bliskiego kontaktu z chorym na COVID-19;

dodatni wynik potwierdza zakażenie wg GIS

Dodatni wynik testu może świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości lub toczącej się infekcji, co można zweryfikować testem PCR;

ujemy wynik świadczy, że organizm nie wytworzył przeciwciał;

ujemny wynik nie wyklucza zakażenia koronawirusem

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Diag.pl / Medicover.pl / Nfz.gov.pl