Zamknij

Nowy test oddechowy wykryje koronawirusa w kilka sekund

02.11.2020 12:11
Test oddechowy na koronawirusa
fot. Shutterstock

Test oddechowy na koronawirusa SARS-CoV-2 opracowali naukowcy z Wielkiej Brytanii - donosi BBC News. Wynik dostępny jest w kilka sekund. Dowiedz się więcej.

Test oddechowy na koronawirusa to nowa, bezinwazyjna metoda wykrywania SARS-CoV-2. Wynik dostępny jest w zaledwie kilka sekund, a jego dokładność ocenia się na 80%. Nowy test przechodzi walidację w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Test oddechowy na koronawirusa - jak działa?

Test oddechowy na koronawirusa SARS-CoV-2 to najnowszy wynalazek specjalistów z walijskiej firmy Imspex Diagnostics. Naukowcy twierdzą, że opracowany przez nich test jest w stanie odróżnić COVID-19 od innych schorzeń oraz infekcji układu oddechowego.

Nowy test na obecność koronawirus wykrywa lotne substancje chemiczne, które powstają w wydychanym powietrzu. Zdaniem producenta badanie jest na tyle precyzyjne, że pozwala odróżnić COVId-19 od innych zakażeń układu oddechowego pochodzenia bakteryjnego i wirusowego, jak również od astmy.

Co więcej, zgodnie z deklaracją producenta, test oddechowy na koronawirusa jest w stanie ocenić stopień zaawansowania choroby, co może usprawnić leczenie.

Test oddechowy na koronawirusa - kiedy będzie?

Test oddechowy na koronawirusa sprawdzany jest obecnie w Edynburgu i Dortmundzie. BBC News informuje, że według specjalistów z Loughborough University - koordynatora badań - wiarygodność testu oddechowego oceniana jest na 80 proc.

Test oddechowy na koronawirusa działa podobnie jak alkomat, a jeden z jego twórców, Santi Dominguez, zapewnia, że będzie on łatwy w użyciu, a do jego obsługi nie będzie wymagane specjalne przeszkolenie.

Jeśli "testy testów" wypadną pomyślnie, a producent uzyska wsparcie finansowe, to test oddechowy będzie można wprowadzić do diagnostyki pod kątem SARS-CoV-2 w ciągu najbliższego półrocza.

Źródło: PAP