Zamknij

Test na koronawirusa w pracy. Czy pracownik może odmówić?

30.12.2021 12:02
Jan Bielecki/East News
fot. Jan Bielecki/East News

Do Sejmu trafił projekt ustawy, który zakłada, że pracodawca nie będzie miał możliwości weryfikowania szczepień przeciw COVID-19 u pracowników, ale będzie mógł ich wysyłać na testy wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Czy pracownik będzie mógł odmówić wykonania testu? Minister zdrowia wyjaśnia.

Zgodnie z ustawą przełożony będzie mógł zażądać od swoich pracowników okazania aktualnych negatywnych wyników testów covidowych. Dostęp do nich ma być bezpłatny. Jednak to, czy test pracowniczy będzie możliwy do wykonania dwa, trzy czy pięć razy w tygodniu, będzie zależało od zainteresowania.

Czy pracownik będzie mógł odmówić wykonania testu?

- Podwładny nie będzie mógł odmówić wykonania testu zleconego przez pracodawcę — wyjaśnił w Radiu Zet minister zdrowia Adam Niedzielski.

- To będzie prawo, które na poziomie ustawowym będzie dawało prawo pracodawcy. To pracodawca może z tego nie skorzystać, ale jeżeli już skorzysta, to potem może wyciągać konsekwencje służbowe, tak jak to jest opisane w kodeksie pracy — poinformował.

"Osobę, która odmawia okazania powyższych dokumentów, traktować się będzie jako osobę niezaszczepioną przeciwko COVID-19, nieposiadającą statusu ozdrowieńca lub nieposiadającą aktualnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2" - brzmi uzasadnienie do projektu ustawy.

Z obowiązku okazywania testu zwolnione będą osoby zaszczepione, które przedstawią ważny certyfikat.

Zdaniem ministra zdrowia projekt, który da pracodawcy możliwość testowania pracowników "jest rozwiązaniem kompromisowym".

- Poszliśmy w kierunku tego, żeby pracodawca miał możliwość weryfikowania nie szczepienia, tylko testu. Jednocześnie wprowadzamy taką powszechną możliwość testowania pracowników — zapowiedział na antenie Radia ZET.

Testy pracownicze a kwarantanna

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że w przypadku testu zleconego przez pracodawcę — inaczej, niż w przypadku testu zleconego przez lekarza ze względu na ryzyko zakażenia — pracownik nie będzie udawał się na kwarantannę.

Źródło: PAP/Iwona Żurek