Zamknij

Test na covid: ile kosztuje? Gdzie wykonać? Nowe zasady

07.04.2022
Aktualizacja: 07.04.2022 15:33

Zmieniły się zasady testowania na koronawirusa. Od początku kwietnia NFZ nie finansuje już dokładnych testów PCR, lekarze mogą przeprowadzać w gabinetach wyłącznie szybkie testy antygenowe. Zgodnie z nowymi zasadami, pacjencji mogą wykonać test na własny koszt lub wcale. Gdzie wykonać test? Ile kosztuje? Sprawdź, co się zmieniło;

Test PCR
fot. JOSEPH PREZIOSO AFP East News
  1. Test na koronawirusa: gdzie zrobić?
  2. Test na koronawirusa: ile kosztuje?

Od 1 kwietnia 2022 r. COVID-19 traktowany jest jak "zwykła" choroba zakaźna. Zgodnie z zarządzeniem NFZ od początku kwietnia nie do placówek medycznych nie są już kierowane dodatkowe pieniądze na środki ochronne takie jak maseczki czy płyny do dezynfekcji – wcześniej placówki zdrowia otrzymywały na to równowartość 3 proc. kwoty udzielanych świadczeń. Na początku kwietnia zostały też zniesione dodatki na leczenie pacjentów z COVID-19 oraz obowiązek robienia przesiewowych testów. To oznacza, że szpital podczas przyjmowania pacjenta nie musi już sprawdzać, czy choruje on na koronawirusa.

Pacjentom nie przysługują już bezpłatne testy PCR na koronawirusa. Zgodnie z nowymi zasadami, pacjenci mogą testować się na własny koszt lub wcale.

ZOBACZ: Koniec z rehabilitacją pocovidową. To katastrofa – alarmują eksperci

Test na koronawirusa: gdzie zrobić?

Od 1 kwietnia na test nie można już umówić się online przez rządową stronę internetową. Test może wykonać lekarz POZ na podstawie stanu zdrowia pacjenta i zgłaszanych objawów.

Wykonanie testu na COVID-19 w punkcie pobrań nie jest już możliwe. Aby wykonać test, należy skontaktować się ze swoim lekarzem POZ. Jeżeli będzie to konieczne, lekarz wykona szybki test antygenowy w gabinecie.

Test na koronawirusa: ile kosztuje?

Szybki test antygenowy wykonany w gabinecie lekarskim na zlecenie lekarza jest bezpłatny.

Co jeśli lekarz nie zleci testu, ale pacjent chciałby sprawdzić, czy nie jest zakażony? W takim przypadku można wykonać szybki test antygenowy dostępny w aptece. Ceny takich testów wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

W placówkach medycznych (z wyjątkiem szpitali, jeśli zachodzi taka konieczność) nie będą już wykonywane dokładniejsze testy PCR, które wykrywają obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 w próbce pobranej od pacjenta, a nie jedynie obecność przeciwciał. Test PCR można zrobić na własną rękę w laboratorium — ceny sięgają kilkuset złotych (ok. 350 zł).

Źródło: gov.pl