Zamknij

Test na koronawirusa, który daje wynik w 20 sekund. Jak działa Virolens?

26.03.2021 13:02
Szybki test na covid
fot. Shutterstcok

Wybierasz się na urlop? Chcesz odwiedzić rodzinę? Musisz liczyć się z konieczną wykonania testu na koronawirusa. Nowy, błyskawiczny test na obecność koronawirusa daje wynik już po 20 sekundach od pobrania wymazu. W Wielkiej Brytanii test ten został już zatwierdzony i niedługo będzie można z niego korzystać.

Błyskawiczny test Virolens na obecność koronawirusa wykorzystuje wymazy śliny pobierane z wewnętrznej strony policzków, a nie z nosa czy gardła. Daje wynik już po 20 sekundach.

Został stworzony przez brytyjski start-up zajmujący się sztuczną inteligencją iAbra oraz firmę TT Electronics. Brytyjski regulator leków MHRA zatwierdził już błyskawiczny test Virolens.

Test Virolens na koronawirusa: czy jest skuteczny?

Przeprowadzane na lotnisku Heathrow badania wykazały, że test ma czułość na poziomie 98,1 proc., co oznacza, że istnieje 1,9 proc. prawdopodobieństwa na fałszywy wynik negatywny, oraz swoistość na poziomie 99,7 proc., co oznacza tylko 0,3 proc. prawdopodobieństwa na fałszywy wynik pozytywny.

Firma Histate, która zajmuje się dystrybucją testu, poinformowała, że po zatwierdzeniu przez go przez MHRA test zostanie wprowadzony na rynek brytyjski ze skutkiem natychmiastowym i ma nadzieję, że w najbliższych miesiącach mogą być one stosowane także w innych krajach europejskich.

Szybkie testy są postrzegane jako kluczowy element wychodzenia z lockdownu, ale w wielu przypadkach istnieją wątpliwości co do ich dokładności. Testy takie mogą mieć zastosowanie na lotniskach, w obiektach sportowych czy w firmach.

Źródło: PAP