Zamknij

Te objawy widoczne na twarzy świadczą o chorej wątrobie [LISTA]

28.12.2021
Aktualizacja: 12.01.2022 08:09
8 objawów chorej wątroby widocznych na twarzy
fot. Shutterstock

Niektóre schorzenia wątroby przez długi czas rozwijają się bezobjawowo. Zanim nastąpi znaczne pogorszenie samopoczucia, chora wątroba jest widoczna… na twarzy. Jak zmienia się cera, gdy wątroba nie działa prawidłowo?

  1. Żółtaczka
  2. Świąd skóry
  3. Skóra pergaminowa
  4. Kępki żółte
  5. Przebarwienia
  6. Rumień
  7. Wypadanie włosów
  8. Siniaki i krwawe wybroczyny

Wątroba to niezwykle ważny organ, dzięki któremu cały organizm funkcjonuje prawidłowo. Pełni funkcje odtruwającą, usuwa toksyny z krwi, wspomaga równowagę hormonalną i wytwarza białka znajdujące się w osoczu. Narząd nie jest unerwiony czuciowo. Oznacza to, że sama w sobie nie boli, stąd tak trudne jest wczesne rozpoznanie wielu chorób. Pacjenci zwykle zgłaszają się do lekarza w rozwiniętym stadium schorzenia, gdy powiększeniu ulega otrzewna (błona otaczająca wątrobę). Jednak zanim pojawi się ból, może minąć wiele lat. Nieleczone choroby wątroby mogą skutkować poważnym zagrożeniem zdrowia i życia, dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego ciała.  Po czym poznać, że wątroba choruje? Oto najważniejsze zmiany widoczne na twarzy:

Żółtaczka

To najbardziej charakterystyczny objaw chorej wątroby. Skóra jest zabarwiona na żółto pod wpływem zwiększenia stężenia poziomu bilirubiny we krwi. Podwyższona bilirubina to poważny symptom, który może świadczyć o stłuszczeniu, marskości oraz wirusowym zapaleniu wątroby typu B lub C.

Świąd skóry

Może pojawić się zarówno na twarzy, jak i na powierzchni całego ciała. Uczucie swędzenia może mieć różne nasilenie; chory może zmagać się z „atakami” swędzenia lub mieć z nimi do czynienia przez cały czas.

Skóra pergaminowa

U osób z chorą wątrobą (zwłaszcza w zaawansowanym stadium) zmienia się struktura skóry. Staje się ona cienka, delikatna i pomarszczona, u niektórych osób widoczne stają się naczynia krwionośne.

Kępki żółte

Kępki żółte, czyli złogi cholesterolu, które pojawiają się zwykle w okolicy oczu, to skutek zwiększonej ilości lipidów we krwi. Zwykle kępki żółte atakują powieki. Zmiany te dotyczą głównie kobiet.

Przebarwienia

Przebarwienia na skórze mogą się różnić, w zależności od konkretnej przyczyny, która je wywołuje. Hemochromatoza to choroba wątroby polegająca na nadmiernym magazynowaniu żelaza. Objawia się charakterystycznymi brązowymi plamami. Inaczej wyglądają zmiany w przypadku pelagry (tzw. rumień lombardzki). W przypadku tej choroby u pacjenta pojawiają się pęcherze i rozległe przebarwienia na całym ciele.

Rumień

Bolesny, czerwony rumień może być jednym z objawów wirusowego zapalenia wątroby typy B. Zwykle towarzyszy mu pokrzywka i obrzęk.

Wypadanie włosów

Choroby wątroby mogą powodować nadmierne łysienie… Nie chodzi tylko o wypadanie włosów, ale również przerzedzenie brwi i rzęs.

Siniaki i krwawe wybroczyny

Samoistne krwiaki i siniaki mogą być jednym z objawów choroby alkoholowej wątroby. Zmiany występują na całym ciele i świadczą o poważnym uszkodzeniu narządu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: wyleczto.pl, recepta.pl, mp.pl