Zamknij

Taki kolor moczu może świadczyć o odwodnieniu organizmu

18.07.2022
Aktualizacja: 18.07.2022 11:40

Zmiana barwy i zapachu moczu może wskazywać na odwodnienie. Warto zwrócić na to uwagę w czasie, gdy panują upały. Objawy odwodnienia to znak ostrzegawczy, którego nie wolno lekceważyć. Gdy kolor i zapach moczu budzą podejrzenia, warto działać. Co robić? Jak ograniczyć ryzyko związane z odwodnieniem? WYJAŚNIAMY. 

Objawy odwodnienia
fot. Shutterstock

Odwodnienie jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Odwodnienie kojarzone jest z biegunką i wymiotami, ale ten groźny stan często występuje latem i spowodowany jest utratą płynu elektrolitowego z powodu nadmiernego pocenia i parowania przez skórę. W czasie upałów może to dotknąć każdego, kto mocno się poci i mało pije. Dlatego warto znać objawy odwodnienia i reagować, gdy się pojawią.

Oprócz silnego uczucia pragnienia, zawrotów głowy, złego samopoczucie, suchości w ustach i osłabienia, o odwodnieniu może też świadczyć kolor, zapach i ilość moczu. Na co zwrócić uwagę?

Taki mocz może świadczyć o odwodnieniu

Charakterystycznym objawem odwodnienia jest zmiana barwy i zapachu moczu. Kolor moczu zmienia się z jasnożółtej (słomkowej) na ciemnożółtą. Ciemne zabarwienie moczu jest wynikiem przeładowania go toksynami i zbędnymi produktami przemiany materii. Mocz ma też silny, mocny i drażniący zapach. Przy odwodnieniu zmienia się też ilość oddawanego moczu -  zwykle oddaje się mało moczu z powodu niewystarczającej ilości wody potrzebnej do wypłukania toksyn przez układ moczowy. Nerki, aby utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i odpowiedni poziom elektrolitów, zwracają część wody z powrotem do organizmu. 

Zmiana zabarwienia moczu, zapachu i ilości oddawania moczu w ciągu dnia to poważne strzeżenie, które powinno skłonić do natychmiastowego nawodnienia organizmu. Odwodnienie zagraża życiu człowieka. W ciężkich przypadkach wywołuje drgawki, spadek ciśnienia tętniczego krwi w pozycji stojącej (hipotermia ortostatyczna) i utratę przytomności. 

Ostrożnie nawadniaj organizm

Leczenie odwodnienia polega na uzupełnieniu niedoborów wody i elektrolitów w organizmie. Należy jednak pamiętać, aby niedoborów płynowych nie uzupełniać zbyt gwałtownie, a stopniowo. W skrajnych przypadkach odwodnienia konieczne jest leczenie szpitalne i dożylne podawanie glukozy lub chlorku sodu i chlorku potasu. 

Jak nawodnić organizm?

  • Pij często mniejsze ilości wody, najlepiej wodę niegazowaną lub naturalne soki (np. pomidorowy, który uzupełnia poziom potasu).
  • Wypij elektrolity - może to być specjalna mieszanka w saszetce lub kapsułce, którą rozpuszcza się w wodzie (często stosowane przy biegunkach).
  • Unikaj przebywania w pełnym słońcu w godzinach, w których grzeje najbardziej.
  • Unikaj spożywania napojów, które mają działanie moczopędne i odwadniają organizm, tj. napoje z kofeiną, alkohol.

Pamiętaj, by dbać o najbliższych, którzy mogą mieć problem z regularnym uzupełnianiem płynów – dzieci, osoby starsze, chorzy i niepełnosprawni mogą potrzebować pomocy, by uniknąć groźnego dla zdrowia i życia odwodnienia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mirror.co.uk, orslait.pl