Zamknij

TOP 5 aktualnych objawów COVID-19 u zaszczepionych i niezaszczepionych

03.11.2022
Aktualizacja: 03.11.2022 13:15

Dzięki aplikacji ZOE COVID Study naukowcy na bieżąco monitorują, jak zmieniają się objawy COVID-19 u osób zakażonych. Pod koniec października opublikowano najnowszą listę symptomów, które różnią się w zależności od tego, czy chory przyjął wcześniej szczepionkę czy nie. Oto 5 najczęstszych objawów covidu w trzech grupach: zaszczepionych dwiema dawkami, zaszczepionych jedna dawką i niezaszczepionych.

Objawy covid u zaszczepionych i niezaszczepionych
fot. Shutterstock
 1. Aktualne objawy COVID-19 zależą od poziomu zaszczepienia
 2. Jakie są objawy COVID-19 u osób w pełni zaszczepionych?
 3. Jakie są objawy COVID-19 u osób po jednej dawce szczepionki?
 4. Jakie są objawy COVID-19 u osób niezaszczepionych?

Aplikacja ZOE COVID Study działa dzięki temu, że osoby zakażone SARS-CoV-2 dobrowolnie zgłaszają w niej swoje objawy. Na tej podstawie powstają raporty, dzięki którym naukowcom udaje się zidentyfikować aktualne objawy zakażenia. Koronawirus SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, szybko ewoluuje (jak wszystkie wirusy) – zmienia się nie tylko jego zdolność do rozprzestrzeniania się i zakażania ludzi, ale również objawy, które wywołuje.

Aktualne objawy COVID-19 zależą od poziomu zaszczepienia

Dzięki codziennym danym, jakie ludzie umieszczają w aplikacji ZOE COVID Study, naukowcom udało nam się zidentyfikować aktualne objawy, które pojawiły się w ostatnich tygodniach. Różnią się one w zależności od tego, czy chory był zaszczepiony i ile dawek szczepionki przyjął. Rankingi są oparte wyłącznie na zgłoszeniach w aplikacji i nie uwzględniają tego, który wariant koronawirusa wywołał chorobę ani w jakim wieku była osoba zakażona.

Warto pamiętać, co podkreślają naukowcy, że osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 doświadczają zwykle mniej poważnych objawów. Co ważne, w aplikacji jest też więcej zgłoszeń od osób młodych, które, jak stwierdzono, doświadczają mniej poważnych objawów.

Jakie są objawy COVID-19 u osób w pełni zaszczepionych?

Choć objawy covidu zgłaszane przez osoby, które były i nie były szczepione, są w gruncie rzeczy dość podobne, to mniej objawów, które pojawiały się w krótszym czasie, zgłaszały osoby zaszczepione, co może świadczyć o tym, że chorowały one mniej poważnie i szybciej wracały do zdrowia – podkreślają twórcy aplikacji ZOE COVID Study. Ranking objawów covidu po 2 szczepieniach:

 1. ból gardła
 2. katar
 3. zatkany nos
 4. uporczywy kaszel
 5. ból głowy.

Pierwsze „tradycyjne” objawy covidu, które obserwowane były na początku pandemii, takie jak utrata węchu, duszność i gorączka, wciąż są na liście, ale znajdują się na jej niższych pozycjach (odpowiednio na 6, 29 i 8 miejscu). Wciąż jest też na niej uporczywy kaszel, choć nie jest już najważniejszym objawem covidu.

Naukowcy zauważają, że osoby zaszczepione, które zachorowały na covid, częściej zgłaszały kichanie jako objaw zakażenia w porównaniu z osobami, które nie otrzymały szczepionki. Zalecają więc, żeby osoby zaszczepione, które zaczynają często kichać bez uchwytnego powodu, wykonały test na covid, bo może to być sygnałem zakażenia.

Jakie są objawy COVID-19 u osób po jednej dawce szczepionki?

Ranking objawów covidu zmienia się nieco w przypadku osób, które przyjęły tylko jedną dawkę szczepionki. Najczęściej występują:

 1. ból głowy
 2. katar
 3. ból gardła
 4. kichanie
 5. uporczywy kaszel.

Wciąż w pierwszej piątce objawów u osób po jednej dawce szczepionki znajduje się uporczywy kaszel, który był jednym z najważniejszych pierwotnych wskaźników choroby. Plasuje się on już jednak poniżej kichania i kataru, które wcześniej uważano za niezwiązane z covidem.

Jakie są objawy COVID-19 u osób niezaszczepionych?

U niezaszczepionych objawy covidu są bardziej podobne do tradycyjnego, pierwotnego zestawu, ale nawet u nich objawy zakażenia są inne niż te, które pojawiły się w pierwszym roku pandemii. Są to:

 1. ból głowy
 2. ból gardła
 3. katar
 4. gorączka
 5. uporczywy kaszel.

Utrata węchu zajmuje u niezaszczepionych miejsce 9, a duszność – 30, co wskazuje na to, że objawy zmieniają się wraz z ewoluującymi wariantami wirusa.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Joinzoe.com