Zamknij

Szybkie badanie lekarskie dla osób 60+ z pozytywnym testem. Co warto wiedzieć?

25.01.2022
Aktualizacja: 25.01.2022 10:20
Priorytetowe badania osób 60+ z COVID-19
fot. Shutterstock

Osoby powyżej 60. roku życia będą priorytetowo badane przez lekarza rodzinnego w ciągu 48 godzin od pozytywnego testu na koronawirusa. To jedna ze zmian w opiece medycznej, którą rząd wprowadził w związku z rozpędzającą się piątą falą epidemii. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Rozporządzenie, na mocy którego pacjentów powyżej 60 lat, skierowanych na izolację z powodu COVID-19, będzie badać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, wchodzi w życie 25 stycznia. Badanie powinno nastąpić w ciągu 48 godzin od rozpoczęcia izolacji. Może się odbyć w domu pacjenta lub w przychodni.

Dlaczego osoby 60+ z szybszym dostępem do lekarza?

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że w tej grupie ryzyko zgonu lub ciężkiego przechorowania jest największe. – Ta pomoc lekarska musi być udzielana stosunkowo wcześniej i stąd obowiązek (badania) – podkreślił.

– Ten obowiązek wynika m.in. z tego, że pojawiało się z jednej strony wiele skarg zarówno u Rzecznika Praw Pacjenta, jak i w NFZ na to, że jest ograniczona dostępność do możliwości fizykalnego badania, a z drugiej strony mamy przykłady lekarzy, którzy właśnie w taki profesjonalny sposób ratowali pacjentów przed pójściem do szpitala – powiedział szef MZ.

W rządowym dokumencie także znalazło się uzasadnienie jego wydania. Wskazano, że „ze względu na przewidywany znaczny wzrost zakażeń nowym wariantem wirusa SARS-CoV-2 istnieje konieczność zwiększenia poziomu zabezpieczenia opieki przedszpitalnej populacji pacjentów powyżej 60 lat, zakażonych lub podejrzanych o zakażenie, u których ze względu na częstość występowania chorób współistniejących przebieg zakażenia może mieć niekorzystny przebieg”.

Badanie lekarskie w ciągu 48 godzin?

W rozporządzeniu wskazano, że jeśli termin badania upływa w dniu uznanym ustawowo za wolny od pracy lub w sobotę, porada odbywa się następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Badanie lekarskie pacjenta, zależnie od stanu klinicznego, może odbyć się w poradni podstawowej opieki zdrowotnej albo podczas wizyty domowej w miejscu pobytu pacjenta. MZ wskazało, że to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej podejmuje decyzję na podstawie stanu klinicznego pacjenta o miejscu udzielenia porady.

Pacjenci w wieku ponad 60 lat, skierowani do odbycia izolacji w warunkach domowych przed wejściem regulacji w życie – czyli przed 25 stycznia – odbywają ją na wcześniejszych zasadach.

Źródło: PAP/Agata Zbieg | gov.pl