Szybki test na koronawirusa. Wynik poznasz po 20 minutach

17.07.2020 15:30
Szybki test na koronawirusa
fot. Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu Monasha w Melbourne poinformowali, że ich test może określić, czy ktoś jest obecnie zakażony SARS-CoV-2 i czy był zakażony w przeszłości. Test jest niesamowicie szybki, bo trwa zaledwie 20 minut, dzięki czemu można badać ogromne ilości próbek dziennie. Dowiedz się, jak działa nowy test wykrywający zakażenie koronawirusem.

Test na koronawirusa w 20 minut? Naukowcy z Australii opracowali metodę testowania, która pozwala określić infekcję koronawirusem w ok. 20 minut przy użyciu próbek krwi.

Szybki test na koronawirusa

Zespołem badawczym kierował Wydział Inżynierii Chemicznej BioPRIA i Uniwersytetu Monasha, w tym naukowcy z ARC Center of Excellence in Convergent BioNano Science and Technology (CBNS).

Test opracowany przez Australijczyków, wykorzystujący 25 mikrolitrów osocza z próbek krwi, szuka aglutynacji, czyli zlepiania się czerwonych ciałek krwi, które wywołuje koronawirus.

Naukowcy wskazali, że podczas gdy obecny test wymazu służy do identyfikacji osób zakażonych koronawirusem, test aglutynacji - lub analiza w celu wykrycia obecności i ilości substancji we krwi - może również określić, czy ktoś został niedawno zakażony po ustąpieniu infekcji.

Według naukowców co godzinę można badać setki próbek. Badacze liczą, że testy można będzie również wykorzystać do wykrywania przeciwciał wytworzonych w odpowiedzi na szczepienie, aby wspomóc badania kliniczne.

- Krótkoterminowe zastosowania obejmują szybką identyfikację przypadków i śledzenie kontaktów w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, podczas gdy badania przesiewowe populacji w celu określenia zakresu infekcji wirusowej w różnych społecznościach są potrzebą długoterminową - napisali naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie "ACS Sensors".

Od wybuchu pandemii COVID-19 na świecie stwierdzono 13,8 mln przypadków zakażeń koronawirusem. W wyniku zakażenia zmarło ponad 589 tys. osób.

Źródło: PAP