Zamknij

Sztywność karku może być objawem poważnej choroby. Jak rozpoznać ten objaw?

13.09.2022
Aktualizacja: 13.09.2022 15:40

Sztywność karku to objaw, którego nie wolno lekceważyć. Zwłaszcza gdy towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości. Sprawdź, o czym może świadczyć sztywność karku i kiedy należy zgłosić się do lekarza. 

Sztywność karku choroby
fot. Shutterstock
  1. Sztywność karku może być objawem choroby
  2. Sztywności karku nie wolno lekceważyć

Sztywność karku oznacza ból i trudności w poruszaniu szyją, zwłaszcza podczas próby obrócenia głowy w bok. Tej nieprzyjemnej dolegliwości mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, takie jak ból pleców, barków, ramion i ból głowy.

Sztywność karku może być objawem choroby

Najczęstszą przyczyną sztywności karku jest silne napięcie tkanek miękkich i skurcz mięśni, zwłaszcza dźwigacza łopatki powodowane przez: spanie w nieodpowiedniej pozycji (np. spanie na brzuchu z wygiętą szyją), urazy sportowe, nieodpowiednią postawę ciała (np. garbienie się, częste patrzenie w dół), napięcie mięśni spowodowane przewlekłym stresem. 

Sztywność karku może być też sygnałem alarmowym poważnej choroby. Jeśli sztywności karku towarzyszy wysoka gorączka, bóle głowy, nudności i wymioty, senność, osłabienie to znak, że należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Takie objawy wskazują na zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych - poważną bakteryjną infekcję, która powoduje złamanie bariery ochronnej opon mózgu i rdzenia kręgowego. Objawów zapalenia opon mózgowych nie wolno lekceważyć. Trzeba działać szybko. Gdy bakteria dotrze do krwi, zanim zostanie wdrożone leczenie, może dojść do rozwoju sepsy.

Objawy oponowe, takie jak nadwrażliwość na dźwięki i światłowstręt, którym towarzyszy sztywność karku mogą również sugerować udar mózgu. Inne objawy udaru mózgu to przede wszystkim niewyraźne mówienie, porażenie połowiczne, które objawia się m.in. opadaniem kącika ust, niedowład ciała, bardzo ostry ból głowy, zawroty głowy, wymioty, napady drgawkowe, czkawka. Udar jest sytuacją zagrażającą życiu człowieka. Jeśli wystąpią wymienione wyżej objawy, należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Powtarzająca się sztywność karku może także wskazywać na choroby kręgosłupa szyjnego. 

Sztywności karku nie wolno lekceważyć

Jeśli sztywność karku występuje regularnie, to należy zgłosić się na wizytę do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania i przekieruje do specjalisty np. do ortopedy lub neurologa.

Sztywność karku, gdy pojawiła się nagle i towarzyszą jej dodatkowe objawy, takie jak gorączka, zaburzenia widzenia, czucia, ból głowy, to sygnał, że należy jak najszybciej zgłosić się na pogotowie. 

Sztywność karku występującą okresowo, powodowaną przez nieodpowiednią postawę ciała lub pozycję podczas spania można łagodzić przez masaż karku, ramion i pleców, lekkie rozciąganie, ciepłą kąpiel. Jeśli sztywność nawraca lub nasila się, należy skontaktować się z lekarzem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: fimedica.pl, opolskisenior.pl