Zamknij

Sylwetka kasztanowego ludzika to objaw groźnej choroby [ZDJĘCIE]

21.06.2022
Aktualizacja: 21.06.2022 15:25
Kastanowy ludzik
fot. Shutterstock

Sylwetka kasztanowego ludzika to bardzo charakterystyczny objaw choroby wątroby. U osób, u których występuje ten typ sylwetki, wątroba jest zazwyczaj niewydolna lub poważnie uszkodzona. Jak rozpoznać sylwetkę kasztanowego ludzika? Sprawdź, skąd się bierze ten objaw i jak go leczyć.

Sylwetka kasztanowego ludzika jest objawem niewydolności wątroby. Zmiana wyglądu chorych jest spowodowana zmniejszeniem się objętości czynnego miąższu wątroby, która nie jest już w stanie pełnić funkcji metabolicznych i detoksykacyjnych. Obwód brzucha powiększa się w wyniku gromadzenia płynu puchlinowego, natomiast ręce i nogi staję się bardzo szczupłe, co wynika ze stopniowego wyniszczania organizmu i zaniku mięśni.

Sylwetka kasztanowego ludzika często towarzyszy chorym na zaawansowaną marskość wątroby - przewlekłą chorobę, która może stanowić końcowe stadium wielu chorób wątroby. W trakcie jej trwania następuje rozsiana dezorganizacja struktury wątroby przez rozległe włóknienie, czemu towarzyszą guzki regeneracyjne. Marskość wątroby prowadzi do zmniejszenia ilości czynnych komórek wątrobowych w wyniku ich uszkodzenia i martwicy.

Sylwetka kasztanowego ludzika - jak rozpoznać?

Sylwetkę kasztanowego ludzika charakteryzuje wychudzenie kończyn górnych i dolnych przy wydętym brzuchu. 

Wodobrzusze
fot.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.