Zamknij

Świąd odbytu: przyczyny. Dlaczego swędzi odbyt?

10.09.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 14:27

Świąd odbytu występuje często u osób w każdym wieku. Długotrwały świąd może być powodowany przez hemoroidy lub szczelinę odbytu. Przyczyną świądu mogą być także zakażenia okolic odbytu: grzybicze lub bakteryjne. Świądowi może towarzyszyć ból, pieczenie, a nawet krwawienie z odbytu. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny świądu odbytu.

Świąd odbytu
fot. Shutterstock

Świąd odbytu to częsta, ale wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość. Uporczywy, częsty świąd odbytu o różnym nasileniu dotyczy bardzo wielu osób. Świąd utrzymuje się zwykle przez cały dzień, ale nasila się po wypróżnieniu, a także wieczorem.

Swędzenie zmusza do ciągłego drapania i drażnienia okolic odbytu, co pogarsza sytuację. Może być tak silny, że uniemożliwia funkcjonowanie. Ciągłe drażnienie skóry doprowadza do jej uszkodzenia, powstawania krwiaków, zwiększa też ryzyko zakażenia.

Świąd odbytu: przyczyny

W wielu przypadkach nie udaje się znaleźć przyczyny swędzenia, zwłaszcza gdy świąd ustępuje samoczynnie po krótkim czasie. Natomiast świąd przedłużający się, którego przyczyny nie można ustalić nazywa się idiopatycznym.

Najczęstsze przyczyny świądu odbytu:

  • hemoroidy,
  • wypadanie odbytnicy,
  • szczelina odbytu,
  • nadmierna potliwość,
  • infekcje okolicy odbytu: bakteryjne lub grzybicze,
  • choroby alergiczne, mocznica, cukrzyca, nadczynność tarczycy,
  • depresja, stres,
  • zapalenie narządów płciowych u kobiet,
  • nowotwór okolicy odbytu.

Zawsze należy zwracać uwagę na objawy towarzyszące świądowi odbytu. Sam świąd nie jest objawem groźnym , ale jeśli towarzyszy mu ból odbytu, krwawienie, specyficzna wydzielina z odbytu, zmiana konsystencji i koloru stolca, to niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Utrzymywanie się świądu przez dłuższy czas także jest wskazaniem do wizyty u lekarza.

Świąd odbytu: diagnozowanie

Lekarz może często rozpoznać przyczynę świądu odbytu już na podstawie wywiadu z pacjentem, ale zwykle konieczne jest przeprowadzenie badania odbytu per rectum.  

Zdarza się, że do ustalenia przyczyny świądu konieczne są opinie dermatologa, internisty czy ginekologa. 

W przypadku wątpliwości konieczne jest wykonanie biopsji zmienionej okolicy i zdrowej skóry z sąsiedztwa. Podejrzenie zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego wymaga natomiast przeprowadzenia badania bakteriologicznego i mykologicznego.

Świąd odbytu: leczenie/łagodzenie

Leczenie świądu odbytu uzależnione jest od przyczyny, która wywołuje tę dolegliwość. Należy zatem leczyć chorobę podstawową: proktologiczną, zakażenia, alergie.

Świąd można łagodzić poprzez odpowiednią higienę okolic odbytu (po defekacji toaleta wodą) i dbając o to, by nie było w tym miejscu wilgotno. Gdy występuje świąd, warto unikać kawy, ostrych przypraw, czekolady, coli, piwa, które mogą nasilać to odczucie.

Lekarz może również przepisać środki doustne przeciwświądowe, regulujące pracę przewodu pokarmowego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.