Zamknij

Swędzenie skóry od potu. Jak leczyć pokrzywkę cholinergiczną?

15.11.2021
Aktualizacja: 15.11.2021 11:05
Świąd skóry od potu
fot. Shutterstock

Po ćwiczeniach na siłowni, upalnym dniu lub intensywnym spacerze masz na ciele bąble, a skóra swędzi i wygląda jak poparzona? To objawy pokrzywki cholinergicznej, czyli nadwrażliwości na pot. Wyjaśniamy, jak rozpoznać i jak łagodzić świąd i pokrzywkę od potu.

  1. Swędzenie skóry od potu. Objawy pokrzywki cholinergicznej
  2. Swędzenie skóry od potu. Przyczyny pokrzywki cholinergicznej
  3. Swędzenie skóry od potu. Leczenie pokrzywki cholinergicznej

Czy można mieć uczulenie na pot? Niestety tak. Wiele osób zmaga się z nadwrażliwością na własny pot, co skłania ich do stosowania preparatów hamujących pocenie się, a nawet unikania aktywności fizycznej, by ograniczyć wydzielanie potu.

Nadwrażliwość na pot objawia się pokrzywką cholinergiczną, której charakterystyczną cechą jest swędząca pokrzywka pokrywająca skórę w miejscu, gdzie najczęściej pojawia się pot. 

Swędzenie skóry od potu. Objawy pokrzywki cholinergicznej

Objawem pokrzywki cholinergicznej jest występowanie zmian skórnych (przypominających poparzenie pokrzywą), którym towarzyszy świąd na spoconej skórze. 

Wykwity skórne są czerwone i bardzo swędzące. Mogą występować na całym ciele, ale najczęściej lokalizują się pod pachami, na plechach, na ramionach, na klatce piersiowej. Bąble utrzymują się przez krótki czas (kilka minut), ale mogą im towarzyszyć objawy ogólnoustrojowe takie jak: biegunki, bóle głowy, ślinotok, łzawienie.

Rozdrapywanie zmian skórnych może powodować powstawanie ran, a następnie strupów i blizn

Swędzenie skóry od potu. Przyczyny pokrzywki cholinergicznej

Nadwrażliwość skóry na pot objawiająca się pod postacią pokrzywki cholinergicznej powodowana jest nadwrażliwością na acetylocholinę. To organiczny związek chemiczny, który jest neuroprzekaźnikiem. Acetylocholina pobudza mięśnie szkieletowe, rozszerza naczynia krwionośne, zmniejsza częstość akcji serca, powoduje skurcze mięśni gładkich i pobudza funkcje wydzielnicze gruczołów, w tym gruczołów potowych.

U osób nadwrażliwych na acetylocholinę oddziaływanie tej substancji na gruczoły potowe powoduje zmiany skórne. 

Pokrzywkę cholinergiczną wykrywa się podczas próby wysiłkowej. Organizm poddany takiej próbie zaczyna wytwarzać pot, co u osób z nadwrażliwością prowadzi do ujawnienia się pokrzywki.

Swędzenie skóry od potu. Leczenie pokrzywki cholinergicznej

Swędzenie skóry od potu i pokrzywkę można łagodzić, przyjmując leki przeciwhistaminowe. Często konieczne jest także przyjmowanie preparatów ograniczających pocenie się. 

Ważne jest również unikanie czynników wzmagających pocenie się — głównie nadmiernej aktywności fizycznej, a także stresu (w tym celu często trzeba przyjmować leki uspokajające).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl); alergia.org.pl