Zamknij

Skurcze mięśniowe: dolegliwość, przez którą Celine Dion odwołała koncerty

09.11.2021
Aktualizacja: 09.11.2021 09:45
Celine Dion odwołuje koncerty przez skurcze mięśniowe
fot. Shutterstock

Celine Dion zrezygnowała z trasy koncertowej, do której przygotowywała się przez osiem miesięcy. Artystka wydała oświadczenie i zniknęła z social mediów. Powodem są dokuczliwe skurcze mięśniowe, których doświadcza. Jakie mogą być przyczyny tego typu dolegliwości?

 1. Choroba pokrzyżowała plany artystki
 2. Skurcze mięśni: niedobory pierwiastków
 3. Skurcze mięśni: możliwe choroby
 4. Dokuczliwe skurcze mięśni – jak leczyć?

Celine Dion była zmuszona przełożyć wszystkie koncerty o kilka miesięcy. Gwiazda pozostanie w domu przynajmniej do lutego 2022 roku. Na Instagramie piosenkarki pojawiło się tajemnicze oświadczenie, w którym możemy przeczytać, że powodem rezygnacji z trasy koncertowej są paraliżujące skurcze mięśni, z którymi zmaga się Celine. Zdrowiem aktorki zajmują się wykwalifikowani specjaliści. Mimo to bóle mięśni są na tyle dokuczliwe, że artystka przez większość czasu musi leżeć w łóżku. Fani są zaniepokojeni i dopytują w komentarzach, co dokładnie dzieje się z artystką.

Choroba pokrzyżowała plany artystki

Trasa koncertowa, która właśnie miała się rozpocząć, to ważne wydarzenie, do którego artystka wraz z zespołem przygotowywała się przez wiele miesięcy.

Celine Dion, w swoim oświadczeniu przyznaje, że jest bezsilna wobec choroby –  Jestem załamana. Razem z moim zespołem pracowaliśmy nad nowym programem przez ostatnie osiem miesięcy i niemożność otwarcia go w listopadzie wprawia mnie w smutek nie do opisania. Czuję się, że zawiodłam swoich partnerów, a szczególnie przepraszam wszystkich fanów, którzy planowali przyjazd do Las Vegas – dodaje gwiazda.

W magazynie „Here” opublikowano wypowiedź osoby z bliskiego otoczenia Celine. Twierdzi ona, że artystka jest bardzo osłabiona, a skurcze, o których mowa, dotyczą nóg. Dolegliwości uniemożliwiają kilkugodzinny występ. Co może powodować bolesne skurcze i czy da się im zapobiec?

Skurcze mięśni: niedobory pierwiastków

Nagły, ostry ból mięśni to zjawisko, którego doświadczył każdy z nas. Zazwyczaj pojawiają się po wysiłku fizycznym lub gdy ciało znajduje się w tej samej pozycji przez dłuższy czas (na przykład podczas snu). Bóle mięśni pojawić się również w wyniku niedoboru potasu lub sodu. Często nawracające skurcze to jeden z objawów tężyczki (choroby wywołanej niedoborem wapnia). Aby sprawdzić, czy poziom elektrolitów w naszym organizmie jest prawidłowy, należy wykonać jonogram. Na podstawie  wyników badania, lekarz może zalecić suplementację konkretnych pierwiastków. Wskazaniami do wykonania badania, oprócz nawracających skurczy, są:

 • zawroty głowy
 • senność
 • zmęczenie
 • zaburzenia pracy serca
 • skoki ciśnienia
 • zaburzenia funkcjonowania wątroby

Skurcze mięśni: możliwe choroby

Dokuczliwe skurcze mięśni są związane nie tylko z niedoborem pierwiastków, ale również z poważnymi chorobami, takimi jak:

 • miażdżyca – skurcze pojawiające się jako jeden z objawów chorób krążenia, zwykle atakują w nocy lub podczas wysiłku
 • nadciśnienie tętnicze – problemy z ciśnieniem powodują niedostateczne ukrwienie kończyn
 • żylaki – skurczom najczęściej towarzyszą obrzęki nóg i żylaki
 • choroby neurologiczne – dokuczliwe skurcze mogą pojawić się w przebiegu stwardnienia rozsianego i choroby Parkinsona
 • cukrzyca
 • zaburzenia hormonalne (na przykład choroby tarczycy)

Dokuczliwe skurcze mięśni – jak leczyć?

Sporadyczne skurcze mięśni nie wymagają interwencji lekarskiej – w większości przypadków wystarczy suplementacja pierwiastków. W przypadku skurczy wywołanych stanem chorobowym leczy się główną chorobę. Metoda leczenia jest związana z konkretnym stanem zdrowia pacjenta.
Skurcze mięśni w wielu przypadkach mogą być wywołane również niezdrowym trybem życia (m.in. chodzeniem w nieodpowiednim obuwiu, picie dużej ilości kawy i alkoholu czy noszeniem za ciasnych spodni), dlatego by złagodzić dolegliwości, warto zmodyfikować codzienne nawyki.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: theguardian.com, doz.pl, aptekagemini.pl