Oceń
W upalne dni masz skurcze mięśni? To mogą być skurcze cieplne, których występowanie jest związane z temperaturą. Dlaczego niektórym dokuczają skurcze cieplne? Jak się ich pozbyć? Sprawdź, co warto wiedzieć.
Skurcze cieplne to bolesne, krótkotrwałe skurcze mięśni, które mogą wystąpić podczas ćwiczeń lub pracy w gorącym otoczeniu, lub kilka godzin później. Skurcze cieplne zwykle obejmują mięśnie zmęczone ciężką pracą, w tym mięśnie łydek, ud i ramion.
Przyczyna skurczy cieplnych
Dokładna przyczyna skurczów cieplnych nie jest znana, ale prawdopodobnie ich występowanie związane jest z problemami z elektrolitami. Przebywanie w wysokich temperaturach powoduje, że zaczynamy mocniej się pocić, a pot zawiera dużą ilość sodu. To w połączeniu z nieodpowiednią ilością wypijanych płynów może spowodować spadek stężenia sodu w organizmie. Sód jest istotnym pierwiastkiem, który inicjuje powstawanie sygnałów w komórkach nerwowych i wywołuje ciąg zdarzeń prowadzący do skurczów mięśni podczas wysiłku. Niedobór sodu i innych cennych składników, takich jak chlor, potas, magnez oraz wapń może powodować, że mięśnie stają się nadwrażliwe.
Na skurcze cieplne narażone są osoby pracujące w wysokich temperaturach, w tym pracownicy budowlani, a także osoby, które trenują podczas upałów oraz wszyscy ci, którzy spędzają dużo czasu na zewnątrz w czasie upałów i nie są przyzwyczajeni do wysokich temperatur.
Łagodzenie skurczy cieplnych
Skurczom cieplnym można zapobiec, unikając przebywania w wysokich temperaturach. Jeśli nie jest to możliwe, to należy dbać o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, spożywając napoje bogate w sód (elektrolity, specjalne napoje dla sportowców, a nawet wodę z odrobiną soli).
Skurcze cieplne można złagodzić, wypijając elektrolity (np. te rozpuszczane w wodzie). Pomoże też odpoczynek i chłodny prysznic. Przede wszystkim trzeba zejść z upału, schować się w domu, schłodzić organizm.
Skurcze mięśni występujące podczas upałów pojawiają się nagle i zazwyczaj nagle ustępują. Jeśli skurcz utrzymuje się długo i jest bardzo bolesny, to należy zgłosić się do lekarza. Wskazaniem do wizyty u lekarza POZ jest także częste, regularne występowanie skurczów mięśni.
Źródło: medicalnewstoday.com
Oceń artykuł