Zamknij

Skurcze mięśni w czasie upałów. Jak łagodzić skurcze cieplne?

29.06.2022
Aktualizacja: 29.06.2022 16:50

W upalne dni masz skurcze mięśni? To mogą być skurcze cieplne, których występowanie jest związane z temperaturą. Dlaczego niektórym dokuczają skurcze cieplne? Jak się ich pozbyć? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Skurcze cieplne
fot. Shutterstock
  1. Przyczyna skurczy cieplnych
  2. Łagodzenie skurczy cieplnych

Skurcze cieplne to bolesne, krótkotrwałe skurcze mięśni, które mogą wystąpić podczas ćwiczeń lub pracy w gorącym otoczeniu, lub kilka godzin później. Skurcze cieplne zwykle obejmują mięśnie zmęczone ciężką pracą, w tym mięśnie łydek, ud i ramion.

Przyczyna skurczy cieplnych

Dokładna przyczyna skurczów cieplnych nie jest znana, ale prawdopodobnie ich występowanie związane jest z problemami z elektrolitami. Przebywanie w wysokich temperaturach powoduje, że zaczynamy mocniej się pocić, a pot zawiera dużą ilość sodu. To w połączeniu z nieodpowiednią ilością wypijanych płynów może spowodować spadek stężenia sodu w organizmie. Sód jest istotnym pierwiastkiem, który inicjuje powstawanie sygnałów w komórkach nerwowych i wywołuje ciąg zdarzeń prowadzący do skurczów mięśni podczas wysiłku. Niedobór sodu i innych cennych składników, takich jak chlor, potas, magnez oraz wapń może powodować, że mięśnie stają się nadwrażliwe.

Na skurcze cieplne narażone są osoby pracujące w wysokich temperaturach, w tym pracownicy budowlani, a także osoby, które trenują podczas upałów oraz wszyscy ci, którzy spędzają dużo czasu na zewnątrz w czasie upałów i nie są przyzwyczajeni do wysokich temperatur. 

Łagodzenie skurczy cieplnych

Skurczom cieplnym można zapobiec, unikając przebywania w wysokich temperaturach. Jeśli nie jest to możliwe, to należy dbać o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, spożywając napoje bogate w sód (elektrolity, specjalne napoje dla sportowców, a nawet wodę z odrobiną soli).

Skurcze cieplne można złagodzić, wypijając elektrolity (np. te rozpuszczane w wodzie). Pomoże też odpoczynek i chłodny prysznic. Przede wszystkim trzeba zejść z upału, schować się w domu, schłodzić organizm.

Skurcze mięśni występujące podczas upałów pojawiają się nagle i zazwyczaj nagle ustępują. Jeśli skurcz utrzymuje się długo i jest bardzo bolesny, to należy zgłosić się do lekarza. Wskazaniem do wizyty u lekarza POZ jest także częste, regularne występowanie skurczów mięśni.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalnewstoday.com