Zamknij

Senność po posiłku: czy to objaw choroby? 5 możliwych przyczyn

22.12.2021
Aktualizacja: 22.12.2021 11:30

Lekkie uczucie senności po jedzeniu jest normalnym, fizjologicznym zjawiskiem. Jednak jeśli każdy posiłek wywołuje silne zmęczenie i zmusza do obowiązkowej drzemki, może to oznaczać, że mamy do czynienia z chorobą. Czy senność po posiłku jest groźna i kiedy należy skonsultować się ze specjalistą?

Senność po posiłku: czy oznacza chorobę? Najważniejsze przyczyny
fot. Shutterstock
  1. Niedoczynność tarczycy
  2. Cukrzyca
  3. Zaburzenia ciśnienia
  4. Choroby trzustki
  5. Hipersomnia

Po posiłku cały organizm skupiony jest na trawieniu jedzenia. Wzmożony metabolizm powoduje, że dochodzi do zwiększenia przepływu krwi w okolicach jelit, w związku z czym zmniejsza się jej ilość w ośrodkowym układzie nerwowym. Proces trawienia może objawiać się zmęczeniem, jednak uczucie to powinno naturalnie zniknąć po krótkim czasie. Wzmożona senność może być wywołana również zbyt dużą porcją jedzenia, co jest obciążające dla organizmu. W niektórych przypadkach nadmierna senność po posiłku może wynikać ze spożywania słodyczy, które wywołują wzrost poziomu glukozy we krwi. W takiej sytuacji trzustka zaczyna wydzielać duże ilości insuliny, co prowadzi do hipoglikemii. Stan ten objawia się nagłą sennością. Sporadyczne drzemki po jedzeniu nie stanowią powodu do niepokoju, jednak jeśli praktycznie każdy posiłek kończy się spaniem przez wiele godzin, należy udać się do lekarza. Niezbędna drzemka po jedzeniu to nie tylko możliwy objaw chorobowy, ale również nawyk, który prowadzi do zaburzeń rytmu dobowego i bezsenności. Jakie choroby mogą powodować senność po posiłku? Oto niektóre z nich:

Niedoczynność tarczycy

Tarczyca to bardzo ważny narząd, którego zadaniem jest wydzielanie hormonów mobilizujących nasze ciało do działania. Kiedy tarczyca produkuje zbyt mało hormonów, ma to wpływ na wszystkie procesy, jakie zachodzą  w organizmie, również trawienie. Przy nieleczonej niedoczynności tarczycy, senność po posiłku może występować nawet gdy dbamy o zdrową dietę i odpowiednią ilość snu. Inne objawy niedoczynności tarczycy to suchość skóry, wypadanie włosów, uczucie zimna.

Cukrzyca

Uczucie senności po posiłku to jeden z głównych objawów cukrzycy. Zmęczenie jest spowodowane nadmierną ilością glukozy we krwi. Inne niepokojące objawy to utrata masy ciała, częste oddawanie moczu, zwiększone pragnienie. Aby zdiagnozować cukrzycę, należy wykonać badanie poziomu cukru we krwi na czczo. W wielu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie również dodatkowych badań, takich jak oznaczenie glukozy w moczu.

Zaburzenia ciśnienia

Nagłe wahania poziomu ciśnienia tętniczego wiążą się z dolegliwościami takimi jak senność, osłabienie, zawroty głowy. U chorego mogą wystąpić mroczki, uczucie ucisku w klatce piersiowej, zwiększona potliwość. Problemy z przepływem krwi mogą objawiać się również zimnymi kończynami. W taki sposób objawia się niedociśnienie (hipotensja). Niedociśnienie leczy się za pomocą odpowiedniej farmakoterapii, a także poprzez zmianę codziennych nawyków i diety.

Choroby trzustki

Zaburzenia pracy trzustki (wydzielanie zbyt dużej ilości insuliny) prowadzi do tzw. hipoglikemii reaktywnej. Oprócz senności choremu może towarzyszyć również nieprzerwane uczucie głodu, drżenie rąk, osłabienie, brak sił. Osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia trzustki chudną mimo dobrego apetytu. Jest to spowodowane napadami biegunek. Chora trzustka to zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego jeżeli zaobserwowaliśmy powyższe objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Hipersomnia

Hipersomnia to zaburzenie snu, polegające na nadmiernej potrzebie odpoczynku. Zaburzenie sprawia, że chory musi spać także w ciągu dnia, mimo nieprzerwanego snu w czasie nocy (przynajmniej przez 7-8 godzin). Hipersomnia objawia się niekontrolowanym zasypianiem w wielu sytuacjach, także w trakcie posiłków. Hipersomnia może utrzymywać się przez wiele dni i tygodni i wymaga specjalistycznego leczenia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: diagnozujmy.pl, bonavita.pl, ktomalek.pl