Zamknij

Scyntygrafia kości: wskazania, przebieg, przygotowanie, zagrożenia

15.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 13:22
Scyntygrafia kości
fot. Shutterstock

Scyntygrafia kości to badanie wykonywane przy podejrzeniu nowotworów kości, przerzutów do kości, ale także innych chorób układu kostnego. Po podaniu niewielkiej ilości radioizotopu pacjent ,,oglądany'' jest przez specjalną kamerę, która uwidacznia rozkład nagromadzenia się izotopu w kościach i umożliwia wykrycie zmian chorobowych. Sprawdź, na czym polega badanie i jak się do niego przygotować. 

Scyntygrafia kości to metoda diagnostyczna obrazująca metabolizm tkanki kostnej i niektóre zmiany morfologiczne układu kostnego.

Badanie uwidacznia procesy chorobowe związane ze zwiększonym metabolizmem tkanki kostnej, czyli guzy, przerzuty nowotworowe, zapalenia, zmiany zwyrodnieniowe, złamania.

Samo badanie polega na podaniu dożylnie preparatu zawierającego izotop promieniotwórczy, który emituje promieniowanie gamma i wiążąc się z kośćmi (zwłaszcza w ogniskach patologicznych), umożliwia ocenę zmian w układzie kostnym.

Izotopy w kościach obrazuje się za pomocą scyntygrafu lub gammakamery. Na komputerze pojawia się obraz w postaci cyfrowej, przedstawiający rozkład nagromadzenia izotopu w organizmie.

Scyntygrafia kości: wskazania

Badanie scyntygraficzne kości wykonuje się w celu diagnozowania schorzeń układu kostnego, takich jak:

  • przerzuty nowotworowe do kości,
  • stany zapalne kości (ostre i przewlekłe),
  • stany zapalne stawów różnej etiologii,
  • nowotwory kości,
  • stany pourazowe,
  • przewlekłe bóle kostne niejasnego pochodzenia,
  • utrzymujące się bóle u pacjentów po założeniu protezy stawowej,
  • martwica kości.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia scyntygrafii kości jest ciąża.

Scyntygrafia kości: przygotowanie 

Do scyntygrafii kości nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie trzeba być na czczo. 

Na badanie należy przynieść skierowanie, wyniki wcześniejszych badań lub inną potrzebną dokumentację medyczną. 

Scyntygrafia kości: przebieg

Po wstrzyknięciu znacznika chory powinien wypić około 2 litrów niegazowanej wody mineralnej. Po podaniu radiofarmaceutyku należy w czasie 30-60 minut wypić 1-1,5 wody mineralnej i jak najczęściej oddawać mocz.

Badanie rozpoczyna się około 2 godzin po podaniu znacznika. Na scyntygrafię kości należy przeznaczyć 3 godziny, ponieważ oprócz samego badania dosyć długo trwa proces przygotowania. 

Podczas badania pacjent leży na specjalnym łóżku, a głowica gamma kamery przygląda się pacjentowi z różnych stron. Kamera jest blisko, ale pacjent nie znajduje się w jej wnętrzu. Na czas badania wolno pozostawać w ubraniu.

Scyntygrafia kości: zagrożenia

Badanie jest bezpieczne, a izotopy po krótkim czasie wydalane są z organizmu. Zaleca się jednak, by w ciągu doby po badaniu unikać kontaktu z małymi dziećmi i kobietami w ciąży.

Podawana dawka promieniowania jest mała. Narażenie na promieniowanie jest podobne jak w badaniu rentgenowskim, a niejednokrotnie znacznie niższe. Wstrzykiwane znaczniki promieniotwórcze nie są toksyczne. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.