Zamknij

Siniaki mogą być objawem poważnej choroby. O czym mówią siniaki?

28.08.2018
Aktualizacja: 26.10.2020 15:00

Masz skłonność do siniaków? Te nieestetyczne wybroczony często pojawiają się na Twojej skórze i goją się długo i mozolnie? To niedobrze. Siniaki po uderzeniach powinny goić się szybko i bezproblemowo. Jeśli powstają z niewiadomych przyczyn i ciężko się goją, może to być sygnał, że organizm choruje. Dowiedz się, co może być powodem skłonności do siniaków.

Siniaki nie zawsze są niewinne. Częste siniaki mogą być objawem choroby.
fot. Shutterstock

Siniaki pojawiają się na ciele zazwyczaj po mocniejszym uderzeniu. Nie są niczym niezwykłym i ich obecnością najczęściej nikt się nie przejmuje. Problem pojawia się wtedy, gdy siniaki pojawiają się zbyt często i długo nie znikają, a także, gdy są rozległe i pokrywają skórę bez wyraźnego powodu. Tak częste i „dziwne” siniaki mogą być sygnałem, że organizm toczy choroba.

Jak powstają siniaki?

Siniak to inaczej krwawe podbiegnięcia, który powstają na skutek uderzenia lub mocnego ścisku. Krew tym miejscu dostaje się do tkanki podskórnej przez uszkodzoną ścianę naczynia.

Co ciekawe, skóra w miejscu uderzenia pozostaje najczęściej nienaruszona, a wszystko odbywa się pod jej powierzchnią. Siniak szybko zmienia zabarwienie. Na początku jest czerwony, później przybiera barwę bardziej siną, purpurową, by na koniec zmienić kolor na żółtawy lub bladozielony. Siniak pozostaje widoczny do momentu, aż uszkodzone komórki krwi zaczną obumierać i będą wchłaniane do krwiobiegu.

Siniakiem objęty jest wyłącznie obszar uderzenia, bo ma on charakter samoograniczający. Sąsiednie naczynia krwionośne, które nie zostały uszkodzone, kurczą się, hamując dalszy napływ krwi do tego miejsca. Gromadzą się natomiast płytki krwi, które pobudzają układ krzepnięcia, prowadząc do zamknięcia uszkodzonego naczynia.

Zdrowy organizm dobrze radzi sobie z siniakami. Drobne, a nawet bardziej rozległe krwiaki znikają samoistnie po ok. 1-2 tygodniach.

Po urazie, gdy siniak dopiero zaczyna się tworzyć, warto przykładać zimne okłady. Natomiast po 24 godzinach można stosować w miejscu siniaka ciepłe okłady, które wspomogą jego wchłanianie.

Kiedy siniaki powinny zaniepokoić?

Siniak, ten klasyczny, zawsze jest konsekwencją urazu. Jeśli siniaki pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, to jest to sytuacja alarmująca. Samoistne pojawianie się siniaków jest objawem różnych chorób, zazwyczaj poważnych.

Należy jednak rozgraniczyć dwie sytuacje. Czym innym jest skłonność do siniaków czy kruchość naczyń krwionośnych, która powoduje, że siniaki powstają łatwiej – nawet przy drobnym uderzeniu, a zupełnie czymś innym sytuacja, gdy siniaki widoczne na skórze nie są wynikiem urazu.

Objawem jakich schorzeń mogą być siniaki?

1. Hemofilia – choroba charakteryzująca się obniżoną krzepliwością krwi spowodowaną brakiem czynnika krzepnięcia. Jednym z objawów choroby jest występowanie siniaków „z byle powodu”, nawet po dotknięciu skóry. Siniaki są rozległe i bardzo intensywne. Hemofilia charakteryzuje się również krwotokami, do których dochodzi przy byle skaleczeniu. Chorobę rozpoznaje się już w dzieciństwie.

2. Białaczka – objawem choroby mogą być częste krwawienia i siniaki pokrywające skórę bez wyraźnej przyczyny, co jest wynikiem niedoboru płytek krwi (trombocytów) i zmniejszenia liczby czerwonych krwinek (erytrocytów). Innym objawem białaczki jest bladość, a także ciągłe zmęczenie, kołatania serca czy duszność po wysiłku.

Zobacz także

3. Choroby nerek i wątroby – samoistne siniaki i wybroczyny na skórze mogą wskazywać na chorobę wątroby. Pierwotna żółciowa marskość wątroby objawia się m.in. skłonnością do powstawania siniaków, a także żółtaczką, częstym krwawieniem z nosa i dziąseł. Częste siniaki mogą również pojawiać się w przebiegu niewydolności nerek, któremu towarzyszy dodatkowo osłabienie, nadciśnienie, złe samopoczucie, świąd skóry, blada cera.

4. Skaza krwotoczna (osoczowa) – może mieć różne podłoże. Może wynikać z niedoboru czynników krzepnięcia krwi lub z nieprawidłowego funkcjonowania płytek krwi czy ścian naczyń krwionośnych. Objawem skazy krwotocznej są częste siniaki. Przykładem skaz krwotocznych uzależnionych genetycznie są hemofilia i choroba von Willebranda. W tej drugiej siniaki powstają z powodu braku we krwi czynnika von Willebranda, który odpowiada za zlepianie się płytek krwi i ochronę czynnika krzepnięcia VIII.

5. Niedokrwistość (anemia) aplastyczna – to stan, w którym dochodzi do niewydolności szpiku kostnego na skutek obniżenia ilości wszystkich linii komórek krwi: erytrocytów, leukocytów i trombocytów. Chorzy na niedokrwistość aplastyczną mają skłonność do zakażeń, skazy krwotocznej i wybroczyn na skórze.

Kiedy zgłosić się do lekarza? Najlepiej wtedy, gdy:

  • siniaki na ciele nie są wynikiem żadnego urazu;
  • są bardzo bolesne;
  • ich wielkość i rozległość jest nieadekwatna do urazu;
  • pojawiają się w miejscach zupełnie niezwiązanych z urazem;
  • powstają bardzo łatwo, nawet po dotknięciu skóry.

Podatność na siniaki nie zawsze łączy się z chorobą. Przykładem są miesiączkujące kobiety, które właśnie w czasie menstruacji są bardziej podatne na powstawanie siniaków, ponieważ naczynia krwionośne są wtedy osłabione i narażone na pękanie.

Kruchość naczyń bywa także cechą wrodzoną i mogą się na nią skarżyć całe pokolenia. Naczynia robią się kruche i podatne na pękanie także z powodu regularnego stosowania niektórych leków (heparyna, kortykosteroidy, aspiryna) oraz z powodu niedoboru witamin C i K. Niemniej jednak częste, trudno gojące się, rozległe lub po prostu podejrzane siniaki warto konsultować z lekarzem i wykonać morfologię krwi.

Osoby otyłe również mogą mieć problem z siniakami. Otyłość charakteryzuje się zwiększoną przepuszczalnością naczyń włosowatych, co może sprzyjać łatwiejszemu powstawaniu wylewów podskórnych.

Źródło: wyborcza.pl/TylkoZdrowie