Rektoskopia: badanie wykrywająca choroby odbytu i okrężnicy

31.05.2019
Aktualizacja: 06.09.2019 11:10
Badanie rektoskopowe
fot. Shutterstick

Przewlekła biegunka, zaparcia, podejrzenie polipów lub raka odbytnicy - to wskazania do wykonania rektoskopii, czyli endoskopowego badania odbytu i okrężnicy. Dowiedz się, na czym polega badanie i jak należy się do niego przygotować.

Rektoskopia, a raczej badanie rektoskopowe, to badanie endoskopowe odbytnicy, które pozwala na ocenę śluzówki odbytu i końcowego odcinka jelita grubego, czyli okrężnicy.

Wskazania do rektoskopii

Rektoskopia nie jest badanie profilaktycznym. Tego typu badanie wykonuje się przy konkretnych wskazaniach, po skierowaniu od lekarza. Rektoskopię wykonuje się w celach diagnostycznych, czyli w celu wykrycia chorób lub terapeutycznych, czyli leczniczych.

Wskazania do rektoskopii:

  • podejrzenie wczesnych raka odbytu, odbytnicy i okrężnicy (jelita grubego);
  • podejrzenie stanów przedrakowych pod postacią polipów;
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • uchyłkowatość okrężnicy;
  • endometrioza;
  • bóle lędźwiowe i krzyżowe;
  • nasilona biegunka;
  • nieuzasadniona utrata masy ciała.

Rektoskopie wykonuje się również w celu usunięcia polipów i ciał obcych, poszerzenia zwężeń jelita grubego, zmniejszenia ciśnienia w jelicie, zahamowania krwawienia z guzów, owrzodzeń. 

Ważne

Przeciwwskazania do rektoskopii

Nie każdy może się poddać rektoskopii, ponieważ nie jest to badanie całkowicie obojętne dla pacjenta. Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się: ciążę, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciężkie choroby serca i płuc, objawy zapalenia otrzewnej, zaostrzenie chorób zapalnych jelita grubego.

Przebieg rektoskopii

Rektoskopia jest badaniem endoskopowym, co oznacza, że przeprowadzana jest za pomocą endoskopu - giętkiej, miękkiej rurki zakończonej źródłem światła, a nawet specjalnym przyrządem do pobierania wycinków. 

Badanie wykonuje się u pacjenta w pozycji leżącej lub kolanowo-łokciowej. Endoskop wprowadza się przez odbyt do okrężnicy lub esicy. Przed badaniem pacjentom podaje się leki uspakajające lub przeciwbólowe, ale podczas badanie może być odczuwalne uczucie rozpierania/parcia na jelito.

Przygotowanie do rektoskopii

Przez 24-48 godzin przed badaniem należy stosować dietę płynną. W dniu poprzedzającym badanie i w dniu badania (chyba, że lekarz zaleci inaczej) należy wykonać wlewkę doodbytniczą.  Na badanie należy stawić się na czczo.

W dniu badania należy przyjąć wszystkie leki przyjmowane na stałe, wyjątek stanowią leki obniżające stężenie glukozy we krwi, stosowane przez osoby z cukrzycą.