RDW-CV w morfologii: obniżone, podwyższone. Jak odczytać wynik?

28.01.2020
Aktualizacja: 28.01.2020 16:33
RDW-CW w morfologii krwi
fot. Shutterstock

RDW-CV to jeden z parametrów ocenianych podczas najbardziej popularnego badania - morfologii krwi. Wskaźnik ten dostarcza wielu cennych informacji o zdrowiu. Zarówno podwyższone, jak i obniżone RDW-CV może świadczyć o niedokrwistości i innych chorobach. Dowiedz się, kiedy RDW jest wysokie, a kiedy niskie. Jakie są normy RDW-CV?

RDW-CV (RDW) to wskaźnik rozkładu objętości erytrocytów (czerwonych krwinek) oznaczany w morfologii krwi. Wskaźnik ten ocenia różnice w wielkości poszczególnych krwinek czerwonych. RDW-CV wyrażane jest w procentach.

To wskaźnik rozrzutu zmierzonej objętości poszczególnych erytrocytów wokół MCV (wartości średniej). Na podstawie objętości poszczególnych czerwonych krwinek, w oparciu o średni wskaźnik objętości, można ocenić poziom żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12.

O czym dokładnie mówi RDW-CV? Erytrocyty to kuliste krwinki, które różnią się wielkością, są to jednak różnice nieznaczne, w granicach wyznaczonej normy. Jednak w niektórych stanach chorobowych dochodzi do znacznie większej rozpiętości objętości krwinek czerwonych. Wskaźnikiem określającym stopień zmienności w objętości erytrocytów jest właśnie RDW.

Prawidłowy wynik RDW-CV wynosi 11,5-14,5%.

RDW-CW podwyższone: co oznacza?

Podwyższona wartość RDW może wystąpić w niedokrwistości, talasemii, a także po przetoczeniu krwi i w wyniku przerzutów nowotworowych.

Wysoki wskaźnik RDW-CV jest najczęściej pierwszym objawem niedoboru żelaza, ale wzrost tego wskaźnika obserwuje się również po leczeniu z użyciem witaminy B 12 lub kwasu foliowego.

RDW-CV obniżone: co oznacza?

RDW-CV poniżej normy obserwuje się w przypadku różnych typów niedokrwistości. 

Zaburzenia RDW ocenia się zwykle z MCV. Dlaczego? Bo pozwala to na zróżnicowanie rodzaju anemii.

Na przykład w anemii z niedoboru żelaza obserwuje się niskie MCV i wysoki RDW. Natomiast niedokrwistość w chorobach przewlekłych cechuje się niskim MCV z prawidłowym RDW.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.