Zamknij

Pulsoksymetr: co to za urządzenie? Jak działa?

03.11.2020
Aktualizacja: 16.11.2020 12:30
Pulsyksometr
fot. Shutterstock

Pulsoksymetr to niewielkie urządzenie, które umożliwia monitorowanie funkcji życiowych w domu. Pulsoksymetry służą do pomiaru wysycenia krwi tlenem, czyli saturacji. Korzystają z nich zarówno osoby chore na serce, cukrzycę, choroby układu oddechowego, jak i sportowcy. Wyjaśniamy, jak działa pulsoksymetr.

Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne, które służy do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. Może być użyte zarówno w domu, jak i przychodniach, szpitalach.

Pulsoksymetr zakłada się na palec u ręki, czasami na palec u nogi, płatek ucha, a u noworodków na stopę lub nadgarstek.

Jak działa pulsyksometr?

Pulsyksometr wykorzystuje pomiar pochłaniania przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania o dwóch różnych długościach fal - czerwonego i podczerwonego. W uproszczeniu: urządzenie to mierzy stopień pochłaniania światła czerwonego i podczerwonego przez krew, co pozwala określić, w jakim stopniu jest ona wysycona tlenem.

Mierzony przez to urządzenie sygnał składa się z dwóch składowych - stałej i zmiennej (pulsujacej).

Za pomocą pulsyksometru zmierzyć można stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (procentowe nasycenie krwi tlenem), a także zmierzyć tętno.

Prawidłowy poziom saturacji wynosi pomiędzy 95 a 99 procent. Saturacja na poziomie 94 procent i niższym to już objaw niedotlenienia.

Dla kogo przeznaczony jest pulsyksometr?

Pulsoksymetr jest polecany szczególnie pacjentom z chorobami układu oddechowego, serca, nadciśnieniem, cukrzycą, kobietom ciężarnym, pacjentom wymagającym stałej opieki oraz sportowcom. 

Pulsoksymetr dla zakażonych koronawirusem

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w opiece nad pacjentami skąpo lub bezobjawowymi będą wykorzystywane pulsoksymetry. Urządzenia mają otrzymywać osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa, wskazane przez lekarzy rodzinnych.

Pulsoksymetry trafią do wskazanych przez lekarzy pacjentów za pośrednictwem Poczty Polskiej. Pierwsza ''partia'' takich urządzeń trafiła już do Małopolski. Adam Niedzielski poinformował, że w tym regionie zostanie rozdanych 1500 pulsoksymetrów.

Pacjenci będą proszeni o użycie pulsoksymetru, a dane dotyczące natlenowania krwi (saturacji krwi) będą przesyłane przez specjalną aplikację w telefonie do centrum monitorowania. Dzięki temu zdaniem ministra zdrowia uda się szybko ''wyłapać'' pacjentów, których stan zdrowia z powodu zakażenia koronawirusem się pogorszył.

Pulsyksometr dla chorych na COVID-19: Pulsyksometr pozwala ocenić, jak dobrze działają płuca. Jeśli saturacja jest niska, to znaczy, że we krwi jest mało tlenu, a to z kolei świadczy o tym, że płuca przestają prawidłowo pracować. Osoby bezobjawowe lub skąpoobjawowe, u których saturacja krwi będzie spadać, będą wymagać hospitalizacji. 

Pulsoksymetr: nieprawidłowy pomiar

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę czynników, które mogą fałszować pomiary pulsoksymetrów. 

Co może wpływać na nieprawidłowy pomiar pulsoksymetru?

  • rucha palca podczas pomiaru,
  • wilgotna dłoń,
  • pomalowane lakierem paznokcie,
  • zbyt długie paznokcie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.