Zamknij

Jakie mogą być przyczyny przewlekłego kataru?

22.06.2022
Aktualizacja: 23.06.2022 11:10

Przewlekły katar to dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jakie mogą być najczęstsze przyczyny przewlekłego nieżytu nosa.

Przewlekły katar przyczyny
fot. Shutterstock
 1. Alergia
 2. Przewlekłe zapalenie zatok
 3. Niealergiczny nieżyt nosa
 4. Polipy nosa
 5. Przerost migdałków
 6. Obcy przedmiot w nosie
 7. Wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR)
 8. Guz zatokowo-nosowy
 9. Kiedy pomoc lekarza jest niezbędna?

Wyciek z nosa przezroczystego lub zabarwionego płynu potocznie nazywa się katarem. Jest to dolegliwość uprzykrzająca życie z powodu ciągłej konieczności oczyszczania nosa. Zwykle jej przyczyną jest infekcja wirusowa lub bakteryjna i gdy zostanie ona wyleczona, problem kataru mija. Ale nie zawsze. Wyciek z nosa, który utrzymuje się dłużej niż 14 dni, określany jest mianem przewlekłego kataru. Jakie mogą być jego przyczyny?

Alergia

Alergie to jedna z najczęstszych przyczyn przewlekłego kataru (mowa wtedy o katarze siennym). Zwykle towarzyszą mu inne objawy alergii, takie jak: kichanie, przewlekły kaszel, swędzenie oczu lub gardła. Przyczyną tej dolegliwości mogą być pyłki roślin, roztocze kurzu domowego etc.

Przewlekłe zapalenie zatok

Katar jest bardzo częstym objawem przewlekłego zapalenia zatok (czyli infekcji trwającej dłużej niż 12 tygodni). Oprócz wycieku z nosa mogą pojawić się również: uczucie zatkanego nosa, zielona lub żółta wydzielina z nosa, ból gardła, tkliwość lub uczucie dyskomfortu w okolicach oczu, czoła i policzków, ból twarzy, uczucie rozpierania, osłabienie lub utrata powonienia i smaku.

Niealergiczny nieżyt nosa

Niealergiczny nieżyt nosa to stan zapalny lub podrażnienie wyściółki nosa, ale nie z powodu alergii. Wyciek z nosa może zostać wywołany, na przykład przez kurz, zmiany temperatur, leki, zapachy drażniące (np. niektóre perfumy, dym tytoniowy), po spożyciu gorących i pikantnych pokarmów. Ale zwykle po usunięciu czynnika drażniącego ustępuje. Niestety w niektórych przypadkach może mieć charakter przewlekły. O jakich przypadkach mowa? Przewlekły, niealergiczny nieżyt nosa może pojawić się z powodu:

 • zmian hormonalnych, np. w czasie ciąży lub w okresie menopauzalnym,
 • przyjmowania niektórych leków, np. antydepresantów, beta-blokerów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a nawet doustnych środków antykoncepcyjnych,
 • długotrwałego stosowania aerozoli zmniejszających przekrwienie nosa,

Polipy nosa

Polipy nosa są łagodnymi (nienowotworowymi) naroślami w wyściółce nosa lub zatok. Mogą one przyczyniać się do zwiększonej produkcji śluzu w nosie. Towarzyszą temu zwykle inne objawy, takie jak przekrwienie błony śluzowej nosa czy utrata węchu.

Przerost migdałków

Migdałki to małe kawałki tkanki w tylnej części gardła. Ich przerost jest dość częsty u małych dzieci. W wyniku powiększenia migdałków może pojawić się przewlekły katar, towarzyszą mu zwykle inne dolegliwości, takie jak zatkany nos, uczucie zatkania uszu, chrapanie czy ból gardła (z powodu oddychania przez usta).

Obcy przedmiot w nosie

Przewlekły katar może być również skutkiem zatkania nosa obcym przedmiotem. Co ciekawe będzie on dotyczył tylko tej dziurki w nosie, w której coś utknęło.

Wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR)

Płyn mózgowo-rdzeniowy (CSF) to wodnisty płyn, który otacza mózg i rdzeń kręgowy. Warstwa tkanki utrzymuje płyn wewnątrz głowy. Ale po urazie głowy lub operacji zatok, ta warstwa tkanki może ulec uszkodzeniu, a w jej konsekwencji płyn może wyciekać. To rzadkie zjawisko (na szczęście), ale jeśli mamy jego podejrzenie (np. po urazie głowy), należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Płyn mózgowo-rdzeniowy ma słony lub metaliczny smak i zwykle wycieka tylko z jednej strony nosa.

Guz zatokowo-nosowy

Nowotwory złośliwe nosa lub zatok są rzadką, ale możliwą przyczyną jednostronnego przewlekłego kataru. Wyciek z nosa zwykle jest tylko po jednej stronie, tej dotkniętej chorobą. Towarzyszą temu również inne dolegliwości, takie jak ból głowy czy krwawienia z nosa.

Kiedy pomoc lekarza jest niezbędna?

Skonsultuj się z lekarzem, gdy pojawi się krwawy śluz lub śluz o metalicznym, słonym posmaku (zwłaszcza po urazie głowy), a także gdy towarzyszą temu zjawisku inne dolegliwości, takie jak: ból twarzy, gorączka. Niepokój powinien też wzbudzić przewlekły katar, ale tylko z jednej dziurki nosa. Szybkie znalezienie przyczyny te dolegliwości i szybko wdrożone leczenie, sprawi, że nasze samopoczucie się szybko poprawi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: https://health.clevelandclinic.org/