Zamknij

Czy można przedawkować hormon szczęścia? Zespół serotoninowy objawy

20.09.2021
Aktualizacja: 20.09.2021 14:46
Przedawkowanie hormonu szczęścia: objawy zespołu serotoninowego
fot. Shutterstock

Zespół serotoninowy to konkretne objawy, które występują gdy mamy do czynienia z nadmiarem serotoniny w organizmie. Nieleczony może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego nie wolno lekceważyć pierwszych sygnałów.

Serotonina, zwana hormonem szczęścia, pomaga zachować równowagę w organizmie człowieka. Dba wiele procesów życiowych (m.in. prawidłowy sen, dobre samopoczucie, sprawność seksualną czy prawidłowe działanie układu pokarmowego). Mimo że hormon ma wiele korzystnych funkcji dla naszego organizmu, jego zbyt duża ilość może być niebezpieczna.
Jakie są przyczyny zespołu serotoninowego i jakie dolegliwości mogą o nim świadczyć?

Zespół serotoninowy – przyczyny

Zespół serotoninowy należy do grupy zespołów polekowych – dotyka osoby przyjmujące  zbyt dużą ilość leków zwiększających stężenie serotoniny we krwi. Może być również konsekwencją przyjmowania jednocześnie wielu leków o podobnym działaniu (powoduje to nasilenie przekaźnictwa serotoninergicznego). Środki, które zwiększają ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, to m.in.:

  • leki na migrenę (tryptany)
  • antybiotyki
  • leki przeciwdepresyjne z grupy SRI (sertralina i fluoksetyna)
  • niektóre zioła (na przykład dziurawiec czy żeń-szeń)
  • środki przeciwkaszlowe (dekstrometorfan)

Zespół serotoninowy a nowotwór

W niektórych przypadkach zespół serotoninowy może być związany z zespołem rakowiaka, który dotyczy wzrostu guza hormonalnego. Rakowiak to rzadko występujący, jednak niezwykle groźny nowotwór, któremu towarzyszą objawy o charakterze napadowym. Jest nowotworem neuroendokrynnym, co oznacza, że wydziela do krwi substancje biologicznie czynne (m.in. serotonię). Rakowiaki najczęściej diagnozuje się w okrężnicy, jelicie cienkim, płucach i oskrzelach.
Objawy, które mogą świadczyć o rakowiaku to zaczerwienienie szyi (a nawet głowy), bóle brzucha, pocenie się i zawroty głowy.

Zespół serotoninowy – niepokojące objawy

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z zespołem serotoninowym? Stan ten wyróżnia się tzw. triadą objawów, do której zaliczamy:

  1. Zaburzenia wegetatywne, czyli wzrost ciśnienia tętniczego, gorączkę, biegunkę, wymioty i rozszerzenie źrenic.
  2. Objawy psychiatryczne, polegające na zaburzeniach lękowych, uczuciu niepokoju i dezorientacji.
  3. Dolegliwości nerwowo-mięśniowe, czyli nawracające skurcze, ból i wzmożone napięcie mięśniowe.

Wyróżniamy łagodny, umiarkowany i ostry zespół serotoninowy. W przypadku ostatniego z nich u pacjenta może dojść do zaburzeń świadomości lub utraty przytomności. Zespół serotoninowy rozwija się dynamicznie – pierwsze objawy pojawiają się nawet kilkadziesiąt minut po przyjęciu zbyt wysokiej dawki serotoniny.

Ważne:

Zespół serotoninowy może wystąpić samoistnie u noworodka, jeżeli matka przyjmowała podczas ciąży substancje zwiększające poziom serotoniny.

Jak leczyć zespół serotoninowy

Metoda leczenia zespołu serotoninowego zależy od indywidualnego stanu pacjenta. W poważnych przypadkach należy natychmiast odstawić leki, które powodują zespół serotoninowy. U niektórych pacjentów wystarczy jednak samo łagodzenie objawów. Lekarze często przepisują leki obniżające ciśnienie lub łagodzące tachykardię. Symptomy związane z łagodnym zespołem serotoninowym można skutecznie zwalczyć nawet w ciągu doby.
Śmiertelność u osób z zespołem serotoninowym jest bardzo niska i wynosi mniej niż 1 procent, jednak rokowania w dużej mierze zależą od tego, w jakim momencie pacjent zgłosi się do lekarza.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: doz.pl, mp.pl, aptekarzpolski.pl