Zamknij

Problemy skórne mogą być głównym objawem koronawirusa

16.04.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 22:59

Wysypka, pokrzywka, bolesne pęcherzyki na skórze mogą być wiodącym objawem koronawirusa - ostrzegają hiszpańscy naukowcy.

Problemy skórne mogą być objawem koronawirusa
fot. Shutterstock

Naukowcy z różnych ośrodków badawczych w Hiszpanii zbierają dane na temat problemów skórnych towarzyszących zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Celem badania "COVID-Piel" jest zebranie i skategoryzowanie objawów skórnych, towarzyszących zakażeniu koronawirusem. Badanie koordynowane jest przez Hiszpańską Akademię Dermatologii i Wenerologii (AEDV).

Objawy skórne koronawirusa:

Objawy skórne koronawirusa zaobserwowano również we Włoszech i w Hiszpanii. Pierwszy przypadek dotyczył 13-letniego chłopca, u którego wystąpiły wybroczyny na stopach, przypominające ugryzienia pająka.

Lekarze podkreślają, że objawy skórne koronawirusa występują głównie u dzieci i młodzieży. "Jeśli nie ma wcześniejszej historii urazu, użądlenia lub oparzenia, żeby uniknąć nieuzasadnionego alarmu, bardzo ważne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej w celu ustalenia, czy ten przypadek może być objawem COVID-19. (...) Zaleca się postawienie diagnozy za pomocą telemedycyny: jeśli rodzice zaobserwują takie objawy, powinni wysłać zdjęcia zmian do kliniki podiatrycznej" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie hiszpańskiej Rady Podiatrów.

Inne nietypowe objawy koronawirusa:

Źródło: consalud.es, dailymail.co.uk, cgcop.es