Zamknij

Problem z zatokami może zwiastować rozwój COVID-19

Karolina Apiecionek
28.01.2021
Aktualizacja: 28.01.2021 15:35
Problem z zatokami
fot. Shutterstock

Problem z zatokami może być pierwszym objawem zakażenia koronawirusem. Może też pojawić się na kolejnych etapach infekcji. Jak odróżnić problem z zatokami w COVID-19 od zapalenia zatok?

Rozsadzający głowę ból zatok to jeden z najbardziej dokuczliwych objawów COVID-19, obok duszności, dreszczy i bólu mięśni, powtarzający się w relacjach ozdrowieńców. Czy na jego podstawie można wnioskować na temat zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2? I tak, i nie.

Zapalenie zatok czy COVID-19?

Dla osoby, która kiedykolwiek przeszła zapalenie zatok, sprawa jest prosta. Ból zatok w COVID-19 pojawia się nagle, towarzyszy mu gwałtowne osłabienie całego organizmu, a głowa sprawia wrażenie, jakby zaraz miała eksplodować.

Ktoś, kto po raz pierwszy "walczy z zatokami", może się nieźle oszukać. Po wpisaniu objawów w wyszukiwarkę z pewnością trafi na "zapalenie zatok" i faktycznie na pierwszy rzut oka wszystko się zgadza.

Z pomocą przychodzą eksperci z Copper University Health Care Center, którzy przygotowali proste porównanie. Objawy, które powtarzają się w COVID-19 i w zapaleniu zatok to: gorączka, kaszel, ból gardła, uczucie zatkanego nosa, ale występują też drobne różnice, na które warto zwrócić uwagę.

Kaszel w COVID-19 jest suchy, w zapaleniu zatok - mokry, z odkrztuszaniem wydzieliny. Utrata węchu i smaku, wysypka i zmiany skórne, zapalenie spojówek, zmęczenie, ból w klatce piersiowej - to objawy charakterystyczne dla COVID-19. Katar, ból twarzy, nieświeży oddech - wskazują raczej na zapalenie zatok.

Eksperci podkreślają, że nie należy diagnozować się samemu, ale dla osób, które w przeszłości przeszły zapalenie zatok, nietypowy przebieg infekcji może stanowić ważną wskazówkę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: cooperhealth.org