Zamknij

Powiększenie obwodu brzucha to ważny sygnał. Nie bagatelizuj tego

28.01.2021
Aktualizacja: 28.01.2021 13:51

Powiększenie obwodu brzucha kojarzy się głównie ze złą dietą. Tymczasem może sugerować poważne kłopoty ze zdrowiem. Nie należy zwlekać z diagnostyką.

Powiększenie obwodu brzucha
fot. Shutterstock

Powiększenie obwodu brzucha to objaw, który łatwo przegapić. Wzdęcia, zmiany hormonalne, wahania wagi - to problemy, z którymi zmagamy się na co dzień, dlatego często bagatelizujemy sprawę. To błąd. Sprawdź, czego objawem może być powiększenie się obwodu brzucha i jakie badania wykonać.

Powiększenie obwodu brzucha - wzdęcia

Powiększenie obwodu brzucha, zwłaszcza po obfitym posiłku lub wieczorami, to przeważnie skutek nagromadzenia gazów w jamie brzusznej. Sporadyczne wzdęcia nie stanowią powodu do niepokoju, ale nawracający problem może sugerować problemy z układem pokarmowym. Choroby, które objawiają się częstymi wzdęciami, to m.in. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, kamica żółciowa. Diagnostyka podstawowa obejmuje badania laboratoryjne i USG jamy brzusznej.

Powiększenie obwodu brzucha - wodobrzusze

Powiększenie obwodu brzucha związane z nagromadzeniem nie gazów, a płynu w jamie brzusznej, to tzw. wodobrzusze. Wodobrzusze przypomina brzuch ciążowy. Przeważnie świadczy o zaawansowanym procesie chorobowym. Najczęściej jest objawem marskości wątroby, WZW typu BWZW typu C, ostrej niewydolności wątroby, raka wątroby. Przyczyną wodobrzusza mogą być również ostre i przewlekłe choroby trzustki oraz choroby układu krążenia, w szczególności przewlekła niewydolność serca. Wodobrzusze potwierdza się w badaniach obrazowych, takich jak badanie USG oraz tomografia komputerowa. Przeprowadza się także badania płynu pobranego z jamy otrzewnowej.

Powiększenie obwodu brzucha - brzuch tarczycowy

Powiększenie obwodu brzucha przypominające spłaszczoną piłkę może wskazywać na tzw. brzuch tarczycowy. Otyłość trzewna, spowodowana niedoczynnością tarczycy, skutecznie opiera się diecie i ćwiczeniom. Inne objawy, które wskazują na podłoże hormonalne, to m.in. senność, przewlekłe zmęczenie, sucha skóra, wypadanie włosów. Można również zaobserwować powiększenie ramion, ud i bioder. Ciało wydaje się jakby "napompowane". Badania, które warto wykonać przy podejrzeniu niedoczynności tarczycy to m.in. TSH, fT4, fT3 oraz przeciwciała przeciwtarczycowe: anty-TPO i anty-TG.

Powiększenie obwodu brzucha - zapalenie otrzewnej

Nagłe powiększenie obwodu brzucha, zwłaszcza gdy towarzyszy mu silny ból, sugeruje zapalenie otrzewnej, czyli zakażenie błony śluzowej, najczęściej o podłożu bakteryjnym. Stan zapalny powoduje silne bóle brzucha wraz z zatrzymaniem pracy jelit. Choroby, które mogą prowadzić do zapalenia otrzewnej to m.in.: ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, przedziurawienie wrzodu dwunastnicy lub żołądka, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie trzustki, martwica i przedziurawienie jelita, ostre niedokrwienie jelit. Charakterystycznym objawem zapalenie otrzewnej jest napięcie brzucha spowodowane zatrzymaniem gazów i stolca, a także wymioty, blada i spocona skóra. Uwaga: zapalenie otrzewnej może zagrażać życiu! Lekarz stawia rozpoznanie na podstawie badania fizykalnego i potwierdza diagnozę za pomocą USG.

Powiększenie obwodu brzucha - rak jajnika

Powiększenie obwodu brzucha u kobiet, bez dolegliwości bólowych i dolegliwości ze strony układu pokarmowego, stanowi wskazanie do diagnostyki w kierunku raka jajnika. Rak jajnika, wykryty we wczesnym stadium, zazwyczaj jest wyleczalny, ale to podstępny przeciwnik, ponieważ długo nie daje objawów. Badanie profilaktyczne, które warto wykonywać regularnie u ginekologa to USG transwaginalne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.