Zamknij

Poranna suchość w gardle. To może być ważny sygnał ostrzegawczy

10.05.2022
Aktualizacja: 10.05.2022 13:35

Suchość w ustach bardzo wiele mówi o naszym stylu życia oraz o stanie zdrowia. Dowiedz się, jakie schorzenia, dolegliwości lub choroby objawiają się suchością w ustach. 

Poranna suchość w ustach
fot. Shutterstock

Czy budzisz się rano i czujesz suchość w ustach? Ten objaw jest wywołany zmniejszonym wydzielaniem śliny, będącej wydzieliną gruczołów ślinowych. To dość nieprzyjemne uczucie zazwyczaj nie utrzymuje się zbyt długo, wystarczy napić się wody, by wszystko wróciło do normy. Zdarza się jednak, że suchość w ustach pojawia się po nocy (mowa wtedy o porannej suchości w ustach). Jeśli ma to sporadyczny charakter, nie powinniśmy się niepokoić, ale jeśli zdarza się często, warto zastanowić się nad przyczyną tej dolegliwości.

Przyczyn porannej suchości w ustach może być wiele, m.in. suto zakrapiana alkoholem impreza, palenie papierosów, przyjmowanie niektórych leków, czy niewłaściwa dieta. Czasami jednak suchość w ustach może być objawem poważniejszych zaburzeń, dlatego nie należy tego objawu bagatelizować.

Co może być powodem porannej suchości w ustach?

  • Problemy trawienne – niektóre produkty spożywane tuż przed pójściem spać mogą przyczynić się do pojawienia się suchości w ustach. Zalicza się do nich produkty suche i twarde, których spożycie może wpłynąć na czynność przewodu pokarmowego. Aby je strawić, organizm będzie potrzebował wody z organizmu. Konsekwencją tego będzie nie tylko suchość w ustach, ale również podwyższone ciśnienie krwi. Do produktów niewskazanych do jedzenia przed snem zalicza się również mięso, orzechy, potrawy pikantne oraz kwaśne, słodycze, słone przekąski, alkohol oraz produkty i napoje mocno słodzone. Co można jeść, by zapobiec porannej suchości w ustach? Nasza dieta powinna być płynna i miękka. Zaleca się więc zupy i kremy warzywne, puree, sosy, koktajle etc.
  • Niewydolność wątroby – narząd ten odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym organizmie – oczyszcza go z toksyn i niepotrzebnych produktów przemiany materii. Jeśli wątroba nie pracuje właściwie, te substancje nie są wystarczająco szybko wydalane, prowadząc do stanu zapalnego tego organu i jego niewydolności. Suchość w ustach, zwłaszcza rano, może być objawem tego stanu. Inne objawy wskazujące na problemy z wątrobą to: świąd skóry, przewlekłe zmęczenie, wypadanie włosów, pergaminowa skóra, przebarwienia etc.
  • Odwodnienie organizmu – woda jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, także w trakcie snu. Jeśli nie pijemy wystarczająco dużo wody w trakcie dnia, to organizm, by utrzymać funkcje życiowe w normie, musi ją pobrać z naszego organizmu, co może prowadzić do odwodnienia. Jednym z objawów tego stanu jest suchość w ustach odczuwana nie tylko o poranku, ale również przez cały dzień. Staraj się regularnie nawadniać organizm, pij 6-8 szklanek wody dziennie.
  • Choroby jamy ustnej – paradontoza, zapalenie dziąseł to choroby, których objawem może być suchość w ustach. Przyczyną są bakterie rozwijające się w naszej jamie ustnej i wywołujące stan zapalny.
  • Cukrzyca – wielu chorych na cukrzycę odczuwa w nocy suchość w ustach. Dzieje się tak, ponieważ poziom cukru we krwi wzrasta i stale się zwiększa. Nerki i wątroba metabolizują cukier, co powoduje szybszą utratę wody. Konsekwencją tego jest poranna suchość w ustach.
  • Gorączka – czasami poranna suchość w ustach jest wynikiem gorączki. Kiedy organizm ma podwyższoną temperaturę, traci wodę. Konsekwencją tego jest m.in. suchość w ustach.
  • Nadczynność tarczycynadczynność tarczycy powoduje przyspieszenie metabolizmu organizmu, konsekwencją tego może być suchość jamy ustnej.
  • Refluks żółciowy (refluks jelitowo-żołądkowy) – to schorzenie, które polega na zarzucaniu dwunastniczej treści wraz z żółcią do żołądka. Pojawia się on najczęściej u osób po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Objawem tego schorzenia jest suchość w ustach, pieczenia w gardle, a także gorzki, nieprzyjemny smak w ustach. Te objawy są wynikiem obecności żółci w przełyku.

To oczywiście niejedyne choroby lub schorzenia, których objawem może być poranna suchość w ustach. Lista ta jest znacznie dłuższa (Zobacz: Kserotomia to nadmierna suchość w jamie ustnej. Skąd się bierze?)

Ważne!

Jeśli poranna suchość w ustach utrzymuje się przez dłuższy czas, mimo odpowiedniego nawodnienia organizmu, warto skonsultować się z lekarzem. Być może ten objaw jest sygnałem poważniejszej choroby, którą dzięki szybkiej diagnozie łatwo wyleczyć.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.