Zamknij

Pomiar ciśnienia tętniczego: dlaczego trzeba go robić regularnie?

11.09.2020
Aktualizacja: 29.10.2020 14:02

Regularny pomiar ciśnienia tętniczego może uchronić nad przed rozwojem wielu niebezpiecznych chorób. Dowiedz się, jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia tętniczego, jak interpretować wyniki i kto powinien takie badanie wykonywać codziennie. 

Pomiar ciśnienie tętniczego
fot. Shutterstock

Regularne mierzenie ciśnienia tętniczego to działanie profilaktyczne zapobiegające wielu schorzeniom. Nadciśnienie tętnicze, nieleczone, przyczynia się do wielu bardzo poważnych chorób, m.in. udaru mózgu, niewydolności serca, choroby tętnic obwodowych, niewydolności nerek, demencji, uszkodzenia siatkówki i pogorszenia, a nawet utraty wzroku. Szacuje się, że nawet połowa osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze nie wie o swojej chorobie. Przez długi czas nie daje ona żadnych objawów, a gdy się one pojawią jest już zbyt późno. Zmiany w organizmie są już zaawansowane.

Jedynym sposobem na zdiagnozowanie tej choroby we wczesnym stadium jest regularny pomiar ciśnienia tętniczego. Jest to proste i – przede wszystkim – bezbolesne badanie, które można wykonać w domu, o ile mamy oczywiście ciśnieniomierz. Najlepsze, bo najłatwiejsze w obsłudze, są ciśnieniomierze elektroniczne.

Pomiar ciśnienia tętniczego – jak wykonać to badanie?

Poniżej kilka najważniejszych zasad, o których warto pamiętać podczas pomiaru.

  1. Najlepiej badanie wykonywać dwa razy dziennie, o tych samych porach dnia, aby zmierzone wartości były porównywalne.
  2. Co najmniej 30 minut przed pomiarem ciśnienia nie należy jeść, pić, palić, ani podejmować wysiłku fizycznego.
  3. Ciśnienie można mierzyć w pozycji siedzącej lub leżącej. Ważne by pozycja była dla wygodna.
  4. Jeśli masz ciśnieniomierz elektroniczny mankietowy, załóż mankiet na lewe odkryte ramię (musi się on znajdować na wysokości serca). Sprawdź, czy przepływ krwi nie jest niczym ograniczony (np. ciasną odzieżą). Nie zakładaj też nogi na nogę.
  5. Podczas pomiaru nie ruszaj się i nie rozmawiaj.
  6. Mankiet ciśnieniomierza należy założyć na ramieniu w taki sposób, aby dolna krawędź mankietu znajdowała się 2-3 cm powyżej zgięcia łokcia i tętnicy. Wężyk musi być skierowany do środka dłoni. Powinien on przylegać do ramienia, ale nie zbyt mocno (tak, aby można było pod niego wsunąć dwa palce).
  7. Wykonaj badanie zgodnie z instrukcją dołączoną do posiadanego przez siebie urządzenia.
  8. Wyniki pomiarów zapisuj w zeszycie wraz datą i godziną wykonania badania. Możesz również robić notatki, np. o dodatkowych objawach lub stresujących sytuacjach. To pozwoli lekarzowi zorientować się, czy cierpisz na nadciśnienie, czy było ono wynikiem chwilowego stresu.

Ważne

Pomiar ciśnienia w domu nie zastąpi badania lekarskiego. Na podstawie badania wykonanego w domu, nie wolno podejmować żadnych decyzji medycznych na własną rękę (np. stosowania leków czy ich dawkowania).

Pomiar ciśnienie tętniczego – jak interpretować wyniki?

Zakres wartości ciśnienie Ciśnienie skurczowe (w mmHg) Ciśnienie rozkurczowe (mmHg) Rozwiązanie
Optymalne <120 <80 samodzielna kontrola
Normalne 120-129 80-84 samodzielna kontrola
Normalne wysokie 130-139 85-89 regularna kontrola lekarska
Poziom 1: lekkie nadciśnienie 140-159 90-99 regularna kontrola lekarska
Poziom 2: średnie nadciśnienie 160-179 100-109 udać się do lekarza
Poziom 3: wysokie nadciśnienie 180 i więcej 110 i więcej udać się do lekarza

Kiedy zaczyna się nadciśnienie? To nie takie oczywiste. Nie zawsze podwyższone ciśnienie świadczy o chorobie. Wartości ciśnienia w przedziale 130-139 mm Hg dla ciśnienia skurczowego oraz 85-89 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego świadczą o wysokim ciśnieniu prawidłowym, które może wymagać leczenia farmakologicznego u osób z podwyższonym ryzykiem sercowo-naczyniowym. Decyzję o wdrożeniu leczenie farmakologicznego zawsze podejmuje lekarz.

Pomiar ciśnienie tętniczego – kto powinien go regularnie wykonywać?

Na nadciśnienie tętnicze może zachorować każdy, ale do osób najbardziej zagrożonych wystąpieniem tej choroby zalicza się:

Ważne

Jeśli cierpisz na: bóle i zawroty głowy, uderzenia gorąca, bezsenność, a na twarzy pojawia się zaczerwienienie, koniecznie zmierz ciśnienie. Te objawy mogą świadczyć o podwyższonym ciśnieniu krwi.

Diagnoza: nadciśnienie – co dalej?

Jeśli usłyszysz diagnozę "nadciśnienie", nie wpadaj w panikę. Po prostu musisz zmienić swoje życie. Przede wszystkim, musisz zacząć regularnie przyjmować leki i brać je – niestety – do końca swojego życia, nawet jeśli po jakimś czasie będziesz mieć ciśnienie w normie (to efekt działania leków, po ich odstawieniu nadciśnienie może wrócić). Stosuj się ściśle do zaleceń lekarza. Wprowadź też zmiany w swoim stylu życia. Zacznij się więcej ruszać i przyjrzyj się temu, co jesz. Zacznij od ograniczenia soli i tłuszczu w diecie. Rzuć palenie i ogranicz radykalnie spożycie alkoholu.

loader

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.