Pieniący się mocz – jakie mogą być przyczyny tego zjawiska?

23.09.2020
Aktualizacja: 23.09.2020 14:49
Pieniący się mocz - jakie przyczyny?
fot. Shutterstock

Mocz, podobnie jak krew, bardzo wiele mówi o zdrowiu człowieka. Dowiedz się, o czym świadczy pieniący się mocz, czy jest to powód do niepokoju. 

Pieniący się mocz – to zjawisko można zaobserwować podczas oddawania moczu, najczęściej, gdy szykujemy próbkę do badania laboratoryjnego. Wiele osób zastanawia się, czy to niebezpieczny dla zdrowia objaw. Dlaczego mocz się pieni?

Pieniący się mocz – jakie mogą być przyczyny?

Pieniący się mocz może mieć wiele przyczyn. Najbardziej prozaiczna to... środki czystości znajdujące się w toalecie. Wiele z nich w kontakcie z moczem może się pienić. Jeśli jednak wykluczymy tę możliwość, to drugą najczęstszą przyczyną jest... zbyt duża ilość białka w moczu (powyżej 200 mg/l). Może na to wskazywać nie tylko pienienie się, ale również i ciemniejsza barwa moczu. Przyczyną tego zjawiska może być:

Pieniący się mocz – o jakich chorobach może świadczyć?

W pierwszych siedmiu przypadkach (wymienionych powyżej) ilość białka w moczu zmniejsza się po ustąpieniu przyczyny. Jednak przedłużająca obecność białek (ponad normę) wskazuje, że konieczne jest jak najszybsze skontaktowanie się z nefrologiem. Białko w moczu może świadczyć o poważnych chorobach nerek, np. kłębuszkowym zapaleniu nerek lub zespole nerczycowym, kamicy lub zakażeniu. Białkomocz może również pojawić się w przypadku wtórnego uszkodzenia nerek, występującym u osób z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroby naczyń wieńcowych lub mózgowych.

Obecność białka w moczu, a zwłaszcza jednej z jego frakcji, tzw. albuminy, wyprzedza inne objawy chorób nerek i świadczy o uszkodzeniu naczyń tętniczych w przebiegu różnych chorób układu sercowo-naczyniowego. Wykrycie albuminy w moczu na wczesnym etapie pozwala na skuteczną interwencję w celu zatrzymania lub odwrócenia tego procesu chorobowego.