Zamknij

Co mówi o nas wygląd paznokci? Zmieniony kształt może być nawet objawem raka...

23.08.2018 12:28
Paznokcie zdradziły, że choruje na raka płuc
fot. JeanJeannie Williams Taylor/Facebook

O tym, jak dużo o kondycji organizmu mówi wygląd paznokci, przekonała się pewna Brytyjka. Kobietę zaniepokoiła nagła zmiana kształtu paznokci – z zupełnie normalnych, zaczęły robić się wypukłe, bulwiaste i nieco podkręcone. Znajomi doradzili, by szybko zgłosiła się do lekarza. Po serii badań nadeszła diagnoza – rak obu płuc. Teraz kobieta dzieli się swoją historią z innymi, by uświadamiać, że zmiana wyglądu paznokci może świadczyć o poważnej chorobie.

Wygląd paznokci mówi bardzo wiele o kondycji zdrowotnej ich właścicieli. Przekonała się o tym pewna Brytyjka, która po zapuszczeniu paznokci zauważyła, że przybierają dziwny, nienaturalny wygląd.

Jean Williams Taylor postanowiła opublikować zdjęcie paznokcia w sieci z pytaniem, czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją. Komentujący poradzili kobiecie, by jak najszybciej zgłosiła się do lekarza. Mieli rację. Była przytłaczająca: to rak płuc.

Zaczęło się od posta na Facebooku

Dwa tygodnie temu opublikowałam ten post na mojej ścianie (przyp. red. – profilu), pytając, czy ktoś kiedykolwiek widział takie paznokcie” – napisała Jean Williams Taylor, publikując oryginalne zdjęcie swoich paznokci.

Znajomi kobiety po zobaczeniu zdjęcia zaczęli namawiać ją do wizyty u lekarza.

Pomimo dużej niechęci Brytyjka zdecydowała się umówić na wizytę i wtedy wszystko zaczęło się wyjaśniać.

Szybko zlecono mi badania krwi i prześwietlenie klatki piersiowej, dwa dni później dostałam telefon, by przyjść na tomografię komputerową, a po kolejnych dwóch dniach na badanie PET i kolejne badania krwi. Dzień później test oddechowy płuc i badanie serca, następnego dnia MRI, potem biopsja płuca. Po ciężkich dwóch tygodniach wczoraj dostałam wyniki... rak w obu płucach” – relacjonuje kobieta.

W niecałe 24 godziny wpis kobiety został udostępniony ponad 76 tys. razy, a wielu komentujących podziękowało Jean za ostrzeżenie.

Zobacz także

Uwaga na paznokcie

Przypadek Jean Williams Taylor nie jest niezwykły. Paznokcie naprawdę zdradzają wiele zdrowotnych tajemnic. Kondycja paznokci jest w dużej mierze odzwierciedleniem kondycji całego organizmu. Dlatego, jeśli w pewnym momencie z paznokciami zacznie dziać się coś niezwykłego, niespotykanego do tej pory, warto zgłosić się do lekarza i porządnie przebadać.

Jak odkryła Brytyjka, skrzywienie, zaokrąglenie lub wybrzuszenie paznokcia może być oznaką czegoś poważniejszego – szczególnie chorób serca i płuc.

Gdy Twój paznokieć jest zakrzywiony, może to być oznaką choroby płuc” – przestrzega Jean Williams Taylor.

Ważne jest, by zwrócić uwagę na zmieniające się paznokcie. Jeśli od zawsze mają pewien kształt, to prawdopodobnie taka jest ich uroda. Natomiast, jeśli zaczynają nagle się zmieniać – zmienia się ich kształt, kolor i struktura, to może być objaw poważniejszej choroby lub pogorszenia się kondycji organizmu.

Nie zawsze zmiany na płytce paznokci świadczą o poważnym schorzeniu. Mogą być wynikiem niedoborów witamin i minerałów. Lepiej jednak zachować czujność i konsultować z lekarzem wszystkie niepokojące objawy.

Zgłoś się do lekarza, gdy:

  • Paznokcie zmieniły barwę lub kształt, zaczęły się kruszyć lub odpadły.
  • Skóra wokół paznokci jest zaczerwieniona, obolała, opuchnięta i nienaturalnie ciepła.

Zobacz także

ZOBACZ TAKŻE:

Zobacz także

Źródło: kidspot.com.au

________

zdrowie.radiozet.pl/nk