Zamknij

Paznokcie Terry'ego (Terrego) to objaw chorej wątroby. Jak je rozpoznać?

16.06.2020
Aktualizacja: 15.03.2021 07:50

Na podstawie wyglądu paznokci wiele można wywnioskować. Gdy pogarsza się stan zdrowia, często zmienia się wygląd płytki paznokciowej. Przykładem takiej zależności są paznokcie Terry'ego, czyli zmiany płytki paznokciowej będące objawem marskości wątroby. Sprawdź, jak rozpoznać paznokcie Terry'ego.

Paznokcie Terrego
fot. Shutterstock

Paznokcie Terry’ego (Terrego) to zmiany płytki paznokciowej występujące w przebiegu różnych poważnych chorób.

Paznokcie Terry'ego: jak wyglądają?

Charakterystyczną cechą paznokci Terry'ego jest zmiana barwy. Dalsza, czyli dystalna część paznokcia jest różowa, a część bliższa ma barwę białą.

Inaczej rzecz ujmując: blade są całe płytki paznokci z wyjątkiem ich brzegu dystalnego, który pozostaje bez zmian (jest to wąski różowy pasek).

Zazwyczaj wszystkie paznokcie zajęte są w jednakowym stopniu, a ich wygląd przypomina matowe szkło.

en.wikipedia.org/Hojasmuertas
fot.

Paznokcie Terry'ego: czego są objawem?

Czasami zmiana koloru paznokci występuje naturalnie u osób w podeszłym wieku i nie świadczy o chorobie, ale zmian koloru płytki paznokciowej nigdy nie wolno lekceważyć. Paznokcie Terry’ego stwierdza się u mniej więcej 80 proc. chorych na marskość wątroby. 

Zmiany takie mogą również występować w przebiegu chorób tarczycy, niewydolności krążenia i cukrzycy.

W rzadkich przypadkach paznokcie Terry’ego stwierdza się u chorych hemodializowanych oraz u biorców przeszczepów nerek, a także u pacjentów zakażonych HIV.

Paznokcie Terry'ego: jak leczyć?

Paznokci Terry'ego nie wymagają leczenia. Zmiana barwy zanika, gdy leczy się powiązaną z nią chorobę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.