Zamknij

Parestezje, czyli czucie opaczne. Jakim chorobom towarzyszy?

26.11.2021
Aktualizacja: 26.11.2021 15:35
Parestezje
fot. Shutterstock

Czujesz mrowienie, pieczenie, kłucie określonych fragmentów skóry? To mogą być parestezje, czyli czucie opaczne. Parestezje występują w przebiegu różnych chorób neurologicznych, mogą też pojawić się po urazie głowy. Jak rozpoznać parestezje? Czy to zaburzenie można leczyć?

  1. Parestezje: objawy. Na co zwrócić uwagę?
  2. Parestezje: przyczyny. Skąd się biorą nieprzyjemne doznania?
  3. Parestezje: rozpoznanie. Jakie badania wykonać?
  4. Parestezje: leczenie. Co robić?

Parestezje to nieprawidłowe odczuwanie bodźców spowodowane uszkodzeniem nerwów obwodowych lub centralnego układu nerwowego.

Parestezje: objawy. Na co zwrócić uwagę?

Parestezje to przykre wrażenia czuciowe objawiające się najczęściej jako mrowienie, drętwienie lub zmiany temperatury skóry (uczucie silnego gorąca lub zimna) lub uczucie ''przebiegnięcia prądu'' przez fragment skóry.

Parestezje: przyczyny. Skąd się biorą nieprzyjemne doznania?

Parestezje mogą być spowodowane przez uszkodzenie obwodowych włókien nerwowych, do czego prowadzą m.in. zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie i dyskopatia, nieprawidłowo leczona cukrzyca, niedobór witaminy B12, nadużywanie alkoholu, porfiria, zatrucie toksynami, choroby autoimmunologiczne i infekcje. Parestezje bardzo często towarzyszą urazom głowy i kręgosłupa

Parestezje dotyczące jednej lub więcej kończyn, tułowia, a także twarzy występują w stwardnieniu rozsianym

Parestezje mogą także przejściowo pojawić się w ciąży, mogą być też objawem półpaśca — aktywnego lub przebytego.

Częstymi przyczynami występowania parestezji są zaburzenia psychiczne, a szczególnie nerwice lękowe i wegetatywne. Parestezje mogą występować również po zażyciu niektórych leków.

Przyczyną parestezji mogą być także choroby nowotworowe, wtedy mówi się o zespole paranowotworowym.

Parestezje: rozpoznanie. Jakie badania wykonać?

Jeśli występują objawy wskazujące na parestezje, konieczna jest wizyta u lekarza neurologa. Należy sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia obwodowych nerwów (polineuropatii). Lekarz przeprowadza badanie fizykalne w gabinecie i zbiera wywiad dot. stanu zdrowia, może także zlecić wykonanie badań obrazowych jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa głowy, zdjęcia rentgenowskie oraz elektrofizjologicznych jak elektromiografia.

W diagnostyce neuropatii zapalnych wykorzystuje się również badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. W przypadku podejrzenia polineuropatii wrodzonych istnieje możliwość wykonania badań genetycznych.

Parestezje: leczenie. Co robić?

Podstawą jest zidentyfikowanie przyczyny parestezji. Postawienie odpowiedniej diagnozy umożliwia wdrożenie leczenia choroby podstawowej, co zwykle skutkuje ustąpieniem parestezji lub złagodzeniem przykrych objawów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl); neuropsychologia.org