Zamknij

Rentgen u osób otyłych zwiększa ryzyko raka

28.12.2018 12:27
Rentgen u osób otyłych zwiększa ryzyko raka
fot. Shutterstock

Naukowcy od lat alarmują, że otyłość zabija. Właśnie dostarczyli kolejny dowód na potwierdzenie tej tezy, choć tym razem przedstawiają problem w zupełnie w nowym świetle. Sprawdź, dlaczego warto pilnować wagi.

Wskaźnik masy ciała BMI (z ang. body mass index) oblicza się za pomocą wzoru: BMI = masa ciała (kg)/wzrost (m)2. Prawidłowa masa ciała wynosi 18,5–24,9 BMI. Powyżej 30 BMI zaczyna się otyłość, od 40 BMI jest to otyłość ekstremalna, a powyżej 50 BMI – otyłość olbrzymia. W grupie pacjentów z otyłością ekstremalną wykazano podwyższone ryzyko raka związane z wykonywaniem zdjęć rentgenowskich. Dowiedz się dlaczego.

Podwyższone ryzyko raka

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter i Musgrove Park Hospital w Taunton przeanalizowali dane medyczne ponad 600 pacjentów, którzy w latach 2007-2015 przeszli operacje bariatryczne mające na celu zmniejszenie masy ciała. Wszyscy uczestnicy badania byli ekstremalnie otyli, z indeksem masy ciała do 50 BMI, czyli prawie dwa razy wyższym niż prawidłowy.

Analiza wykazała, że pacjenci z otyłością ekstremalną podczas prześwietlenia rentgenowskiego otrzymywali znacznie większe dawki promieniowania od osób z prawidłowym BMI. Oszacowano, że całkowite ryzyko raka spowodowane przez dodatkowe promieniowanie było ponad dwukrotnie większe (153 proc.!) niż u osób o średniej masie ciała. Wyniki badań opublikowano w Journal of Radiological Protection.

Promieniowanie w badaniach RTG

Dawki promieniowania jonizującego związane z badaniami obrazowymi są zwykle wyrażane w milisiwertach (mSv). Udokumentowano, że dawka promieniowania >100 mSv zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego, jednak takie promieniowanie nie jest osiągane w badaniach obrazowych (z wyjątkiem wielokrotnego wykonywania badań takich jak TK, badania izotopowe w kardiologii oraz złożone zabiegi interwencyjnej radiologii i kardiologii z zastosowaniem fluoroskopii).

W przypadku dawek <10 mSv, w których mieści się dawka promieniowania związana z typowymi badaniami rentgenowskich, nie ma bezpośrednich dowodów potwierdzających zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe.

Dawki promieniowania jonizującego podczas zdjęć RTG:

  • kończyny: 0,001 mSV,
  • klatka piersiowa: 0,1 mSV
  • odcinek lędźwiowy kręgosłupa: 0,7 mSV
  • jama brzuszna: 1,2 mSV

Autorzy badania z Uniwersytetu w Exeter alarmują, że przy rosnącej liczbie pacjentów z otyłością konieczne jest przejrzenie procedur związanych z wykonywaniem zdjęć rentgenowskich, a radiologowie powinni dołożyć starań, aby minimalizować dawki promieniowania w grupie pacjentów otyłych.

Jednocześnie podkreślają, że choć ryzyko rozwinięcia raka przez dodatkowe promieniowanie w grupie pacjentów ekstremalnie otyłych jest dwukrotnie wyższe niż u osób z prawidłowym BMI, to wciąż jest naprawdę niewielkie. Na 22,6 milionów prześwietleń, wykonanych w latach 2015-2016 w Anglii, przypadków nowotworów, które mogły być związane z dodatkową dawką promieniowania rentgenowskiego, było zaledwie 280.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: exter.ac.uk, podyplomie.pl: Ryzyko napromieniowania związane z badaniami obrazowymi w medycynie
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka