Zamknij

Odwodnienie widać na ustach. To powinno zaniepokoić

20.07.2022
Aktualizacja: 20.07.2022 13:27

Polska zmaga się z falą upałów, które są groźne za zdrowia. Wysokie temperatury utrzymujące się przez wiele dni mogą prowadzić do odwodnienia i przegrzania organizmu, co jest szczególnie groźne dla osób starszych i małych dzieci. Dlatego warto znać objawy, które mogą wskazywać na odwodnienie. 

Spierzchnięte usta
fot. Shutterstock
  1. Odwodnienie widać na ustach
  2. Inne objawy odwodnienia

Odwodnienie organizmu to stan zagrażający zdrowiu i życiu człowieka. Powodowany jest utratą i niedoborem wody oraz elektrolitów w organizmie, co skutkuje zachwianiem równowagi wodno-elektrolitowej. To stan szczególnie groźny dla dzieci, u których utrata wody następuje szybko i gwałtownie. Odwodnienie może mieć poważne konsekwencje. Gdy organizm traci więcej wody i elektrolitów, niż pobiera, przestaje prawidłowo funkcjonować. Jeśli w porę nie dostarczy się odpowiedniej ilości płynów, może dojść do spadku ciśnienia tętniczego krwi i utraty przytomności.

Początkowe objawy odwodnienia są niepozorne i z tego powodu bywają bagatelizowane. To błąd. Nawet subtelne objawy wskazujące na odwodnienie powinny skłonić do działania - przyjęcia odpowiedniej ilości płynów, w tym elektrolitów. 

Odwodnienie widać na ustach

Częstym, charakterystycznym objawem odwodnienia są suche, popękane usta, ponieważ brak wody w skórze znacznie zmniejsza jej elastyczność i jędrność. Gdy organizmowi brakuje płynów, "wyciąga" je z mniej istotnych obszarów, takich jak usta, a następnie przenosi je do ważnych narządów, takich jak serce i mózg. 

Inne objawy odwodnienia

Wczesnym objawem odwodnienia jest silne uczucie pragnienia. Jeśli nie zostanie zaspokojone, odwodnienie postępuje, a organizm stara się dalej funkcjonować, pobierając płyny, skąd tylko się da. Wynikiem tego jest rzadsze oddawanie niewielkiej ilości moczu. Człowiek szybko zaczyna odczuwać suchość śluzówek jamy ustnej i języka, oraz oczu, ma mniejszy apetyt, wzdęty brzuch i czuje senność.

Jeśli nie dojdzie do szybkiego uzupełnienia płynów w organizmie, pojawiają się znacznie poważniejsze objawy:

  • przyspieszenie akcji serca;
  • utrata elastyczności skóry (tzw. skóra plastelinowata);
  • gorączka;
  • spowolnienie procesów myślowych – problemy z koncentracją i zapamiętywaniem;
  • zmniejszenie pocenia, uczucie suchości w okolicach pachowych i pachwinowych;
  • zaparcia, wzdęcia i kłopoty z trawieniem – brak wody spowalnia metabolizm;
  • zmniejszenie napięcia gałek ocznych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.