Zamknij

Te objawy mogą wskazywać na zbyt wysoki cholesterol. Nie przegap ich

20.01.2022
Aktualizacja: 21.01.2022 09:40

Wysoki poziom cholesterolu jest przyczyną wielu groźnych chorób i stanów. Podwyższony cholesterol zwiększa ryzyko udaru, zawału, choroby wieńcowej. Dlatego warto wiedzieć, jakie objawy mogą wskazywać na podwyższony poziom cholesterolu i regularnie monitorować jego poziom za pomocą lipidogramu. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

Objawy wysokiego cholesterolu
fot. Shutterstock
  1. Objawy wysokiego cholesterolu. Na co zwrócić uwagę?
  2. Konsekwencje wysokiego cholesterolu. Czym to grozi?

O wysokim cholesterolu mówi się wtedy, gdy poziom cholesterolu całkowitego u zdrowej, dorosłej osoby przewyższa 200 mg/dl. Poziom cholesterolu bada się za pomocą tzw. profilu lipidowego (lipidogramu). Podczas badania ocenia się również dobrą (HDL) i złą (LDL) frakcję cholesterolu oraz trójglicerydy. 

Ryzyko zdrowotne związane z poziomem cholesterolu ocenia się indywidualnie, biorąc pod uwagę wiek badanej osoby, jej stan zdrowia, styl życia.

Szacuje się, że nawet 60 proc. dorosłych osób w Polsce ma zbyt wysoki cholesterol. Jednak nie każdy wymaga specjalistycznego leczenia za pomocą statyn. W przypadku wielu ogólnie zdrowych osób wystarczy zmiana stylu życia (głównie diety), by obniżyć cholesterol.

Osoby, które mają podwyższony cholesterol i nie podejmują działań w celu jego obniżenia, muszą liczyć się z ryzykiem rozwoju ciężkich, zagrażających życiu chorób.

Objawy wysokiego cholesterolu. Na co zwrócić uwagę?

Wysoki cholesterol przez długi czas pozostaje niezauważony. Symptomy mogą być trudne do rozpoznania. Wyróżnia się zaledwie kilka objawów, które mogą wskazywać na zbyt wysoki cholesterol.

Nadmiar cholesterolu objawia się w postaci żółtawych grudek, zlokalizowanych często w kącikach oczu, w zgięciach nadgarstków, łokci, czy kolan. Tzw. kępki żółte to grudki wielkości główki od szpilki, czasami wielkości ziarna soczewicy. Mają żółtawą barwę i najczęściej są symetrycznie rozmieszczone. Kępki żółte, które są konsekwencją odkładania się cholesterolu w skórze. 

ZOBACZ: Jak rozpoznać kępki żółte? [zdjęcia]

Innym objawem zbyt wysokiego cholesterolu mogą być kłopoty z koncentracją, a także szybkie zmęczenie odczuwalne w nogach (na przykład regularna ciężkość).

Najczęściej jednak wysoki cholesterol zostaje wykryty podczas badań wykonywanych z powodu objawów choroby wieńcowej. Rozpoznaje się ją po dławiącym bólu w klatce piersiowej, który czasem przemieszcza się do mostka i do barku. Chorobie towarzyszą też zawroty głowy, kołatanie serca, drętwienie rąk.

Konsekwencje wysokiego cholesterolu. Czym to grozi?

Wysoki cholesterol grozi rozwojem miażdżycy — choroby spowodowanej odkładaniem się blaszek miażdżycowych w ściankach naczyń. Miażdżyca z kolei znacznie zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca (czyli choroby wieńcowej) oraz do ostrego zapalenia trzustki.

Zmiany miażdżycowe mogą także prowadzić do niedokrwienia kończyn, uszkodzenia siatkówki oka i niewydolności nerek. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dimedic.eu; mp.pl; zdrowie.pap.pl