Zamknij

Jak szybko pojawiają się objawy zakażenia Omikronem? Kiedy zarażamy?

22.12.2021 10:05

Najnowszy wariant koronawirusa, czyli Omikron, w coraz większym tempie rozprzestrzenia się po świecie. Choć uważany jest za mniej groźny, to szybciej zakaża większą liczbę osób. Czy również objawy zakażenia ujawniają się szybciej? Kiedy zarażamy innych?

Kiedy pojawiają się objawy Omikrona?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER
  1. Kiedy zazwyczaj pojawiają się objawy koronawirusa?
  2. Czy objawy Omikrona pojawiają się szybciej?
  3. Czym różnią się objawy Omikrona od innych wariantów?

Omikron błyskawicznie zakaża mieszkańców poszczególnych krajów europejskich, a WHO twierdzi, że jest to jak dotąd najszybciej rozprzestrzeniający się wariant. Stał się już wariantem dominującym w Danii, a w Hiszpanii już co drugie zakażenie koronawirusem wywołane jest przez tę odmianę– jak donosi PAP. Mówi się, że objawy zakażenia Omikronem są nieco inne niż w przypadku Delty i wcześniejszych odmian koronawirusa. Czy pojawiają się też szybciej?

Kiedy zazwyczaj pojawiają się objawy koronawirusa?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przeciętnie mija 5-6 dni od momentu zarażenia się koronawirusem do pojawienia się pierwszych objawów, chociaż może to potrwać nawet do 14 dni. Chorzy na COVID-19 mogą zarażać innych od około dwóch dni przed wystąpieniem objawów i aż do 10 dni po ich pojawieniu się. Co ważne, mogą też przekazywać infekcję nawet wtedy, gdy mają łagodne objawy lub w ogóle ich nie mają. To właśnie dlatego muszą przebywać w izolacji.

Czy objawy Omikrona pojawiają się szybciej?

Objawy najnowszego wariantu Omikron mogą pojawić się w dowolnym momencie między 3. a 14. dniem od zakażenia – i nie różni się to specjalnie od innych odmian koronawirusa. Niektóre badania podają, że mogą być one łagodniejsze, zwłaszcza w przypadku osób zaszczepionych. Doniesienia nt. Odporności u ozdrowieńców są jednak sprzeczne: niektóre badania mówią, że również ozdrowieńcy łagodniej przechodzą zakażenie Omikronem, inne, że przebycie zakażenia innym wariantem nie daje dużej ochrony.

Podobnie jak w przypadku wszystkich odmian koronawirusa, niektóre osoby mogą nie wykazywać żadnych objawów mimo zakażenia, co zwiększa ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

Czym różnią się objawy Omikrona od innych wariantów?

Wstępne dane pochodzące z RPA, gdzie wariant Omikron został wykryty po raz pierwszy, mówią, że objawy zakażenia nim są raczej „łagodne” w porównaniu z innymi odmianami wirusa. Może to jednak wynikać ze specyfiki tego kraju – naukowcy twierdzą, że w RPA większość ludzi albo chorowała już na COVID-19, albo jest przeciwko niemu zaszczepiona.

Amerykańskie Center for Disease Control and Prevention (CDC) stwierdziło, że wciąż „potrzeba więcej danych, aby wiedzieć, czy zakażenia Omikronem, a zwłaszcza reinfekcje i infekcje u osób w pełni zaszczepionych, powodują cięższy przebieg choroby lub zgony niż infekcje innymi wariantami”.

Do „tradycyjnych” objawów zakażenia koronawirusem należą: wysoka temperatura, nowy przewlekły kaszel oraz utrata lub osłabienie węchu lub smaku. W przypadku Omikrona wyróżniono już 5 specyficznych dla niego objawów, czyli:

  • katar
  • ból głowy
  • zmęczenie
  • kichanie
  • ból gardła.

Lekarze twierdzą, że w przypadku zakażenia Omikronem częściej występuje drapanie w gardle. Mogą pojawić się też bóle mięśni, bardzo silne zmęczenie, nocne poty, a także utrata apetytu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Express.co.uk