Zamknij

Zmiany na języku, dłoniach i stopach mogą być objawem zakażenia koronawirusem

28.01.2021 15:13

Masz niepokojące zmiany na języku? Obserwujesz zmiany skórne na dłoniach i stopach? To mogą być objawy zakażenia koronawirusem. Symptomy te nie są zwykle kojarzone z SARS-CoV-2, ale zdaniem badaczy występuję bardzo często - nawet u 25-40 proc. wszystkich zakażonych. Jeśli zaobserwujesz tego typu zmiany u siebie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Badanie języka
fot. Shutterstock

Zmiany chorobowe na języku, dłoniach i stopach będące objawem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 występują u chorych częściej, niż podejrzewano. Nowe badania wskazują, że zmiany skórne mogą dotyczyć nawet 25-40 proc. wszystkich zakażonych koronawirusem.

Masz zmiany na języku, dłoniach, stopach? To może być objaw zakażenia koronawirusem

Lekarze z madryckiego szpitala La Paz, we wcześniejszych badaniach przeprowadzanych w Hiszpanii oraz w kilku innych państwach świata podczas pierwszej fali koronawirusa wskazywali, że pojawienie się zmian na powierzchni języka oraz skórze dłoni i stóp stwierdza się u zakażonych SARS-CoV-2 bardzo często.

Hiszpańscy badacze przebadali prawie 700 pacjentów leczonych na COVID-19 i stwierdzili, że u ponad 25 proc. z nich występowały niewielkich rozmiarów rany na powierzchni języka lub wewnątrz jamy ustnej. Zauważyli również, że pojawiające się na płaskiej części języka rany są często powodem utraty smaku u osób zainfekowanych SARS-CoV-2.

Lekarze z madryckiego szpitala La Paz zauważyli także, że częstym objawem, który dotychczas również nie był uwzględniany jako główny symptom COVID-19, są zmiany na skórze dłoni oraz stóp.

Czerwone plamy pojawiające się na rękach i stopach zainfekowanych występują, według szacunków lekarzy, u ponad 40 proc. pacjentów chorych na COVID-19.

Potwierdza to badanie opublikowane w piśmie specjalistycznym ''British Journal of Dermatology''. Autorzy badania dowodzą, że symptomy zaobserwowane przez lekarzy z Madrytu ''powinny zostać uznane jako jedne z powszechnych'' podczas infekcji SARS-CoV-2.

ZOBACZ: Takie zmiany skórne mogą świadczyć o COVID-19

Covidowy język u chorych na COVID-19

Niedawno pisaliśmy o ważnym objawie COVID-19, który często nie jest z tą chorobą kojarzony. Covidowy język, bo tak potocznie nazywa się ten objaw, pojawia się u coraz większej liczby osób zakażonych koronawirusem.

Covidowy język jest opuchnięty i pojawiają się na nim czerwone lub białe plamy. Często towarzyszy temu owrzodzenie jamy ustnej.

PRZECZYTAJ i zobacz zdjęcie: Nowy dziwny objaw COVID-19. Czy ma związek z brytyjskim szczepem?  

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP