Zamknij

Objaw wysokiego cholesterolu widać na rękach. To sygnał alarmowy

13.07.2022
Aktualizacja: 13.07.2022 11:50

Choć wysoki poziom cholesterolu we krwi jest uważany za cichego zabójcę i rzadko daje łatwo zauważalne symptomy, to niektóre jego objawy mogą pojawić się na ciele. To, co powinno zaalarmować, to specyficzny wygląd paznokci.

Objawy wysokiego cholesterolu na rękach
fot. Schutterstock

Gromadzenie się w tętnicach nadmiaru cholesterolu, z którego powstaje blaszka miażdżycowa, jest tylko początkiem problemów związanych z wysokim cholesterolem, ponieważ taki stan może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca, a nawet udarów. Objaw alarmowy można zauważyć na rękach, gdy przyjrzysz się swoim paznokciom – jak na stronach „Express” zauważają eksperci.

Objawy wysokiego cholesterolu widoczne na paznokciach

Ciało zwykle wysyła nam sygnały alarmowe, gdy coś złego dzieje się w organizmie. W przypadku wysokiego cholesterolu dzieje się tak niezwykle rzadko, najczęściej dowiadujemy się o tym, gdy problemy ze zdrowiem są już naprawdę duże, np. pojawia się drętwienie ciała lub wystąpi zawał serca lub udar. Ponieważ wysoki cholesterol zwykle atakuje po cichu, to warto zwrócić uwagę na każdy sygnał, który można dostrzec gołym okiem, a który świadczy o tworzeniu się w tętnicach blaszki miażdżycowej.

Objawy wysokiego cholesterolu widoczne na paznokciach to:

  • blade paznokcie z białym plamkami u rąk
  • łamliwe, wolno rosnące paznokcie u stóp.

Płytka miażdżycowa, tworząca się w tętnicach i zatykająca je, wpływa na krążenie krwi, co może skutkować bladymi paznokciami u rąk, na których pojawiają się plamki.

Jednym z sygnałów ostrzegawczych związanych z chorobą tętnic obwodowych są też łamliwe paznokcie u stóp. Stan ten jest powodowany przez nagromadzenie cholesterolu w tętnicach, co prowadzi do ograniczenia dopływu krwi do nóg. Jest to jednak późne powikłanie wysokiego cholesterolu, a objawy pojawiają się bardzo późno.

Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy wysokiego cholesterolu, jak najszybciej poszukaj pomocy lekarskiej. Najlepiej jednak nie czekać na objawy, które mogą się w ogóle nie pojawić lub wystąpić dopiero, gdy stan zdrowia jest już bardzo zły, ale regularnie badać poziom cholesterolu. Wystarczy proste badanie krwi.

Jak obniżyć wysoki poziom cholesterolu?

Na szczęście istnieje wiele sposobów na obniżenie poziomu cholesterolu, począwszy od diety, a skończywszy na lekach. Może to zapobiec dalszym powikłaniom związanym z podwyższeniem tego parametru

Dieta obniżająca poziom cholesterolu polega na ograniczeniu spożywania tłustych produktów bogatych w tłuszcze nasycone, w tym tłustego mięsa, masła, serów czy pieczywa cukierniczego. Pomocna jest też zmiana stylu życia, czyli zwiększenie aktywności fizycznej, rzucenie palenia i ograniczenie alkoholu. W przypadku niektórych osób te sposoby będą jednak niewystarczające. Aby obniżyć poziom cholesterolu i uniknąć problemów dalszych problemów ze zdrowiem, muszą one przyjmować leki, tzw. statyny. To preparaty wydawane na receptę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Express.co.uk