Zamknij

Prosty test paznokci pomoże zdiagnozować raka płuca

27.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 12:28

Prosty test za pomocą dwóch palców może ujawnić poważne choroby płuc, w tym raka płuc. Paznokcie szpiczaste, które po przyciśnięciu do siebie nie tworzą szczeliny w kształcie rombu, powinny skłonić nas do odwiedzenia lekarza.

Rak płuc - jak rozpoznać
fot. Shutterstock

W stawianiu diagnozy bardzo ważne są wywiad z pacjentem (czyli zebranie informacji o samopoczuciu i stanie zdrowia chorego) oraz badanie fizykalne (czyli oglądanie, osłuchiwanie chorego). Chory nie powinien ukrywać przed lekarzem żadnych zmian, ponieważ mogą one być objawami chorobowymi. Przykładem są palce i paznokcie - zmiany w ich obrębie mogą świadczyć o toczących się z naszym organizmie zmianach chorobowych.
Bardzo pomocny w diagnozie chorób związanych z układem oddechowym jest objaw Schamrotha. Na czym on polega? Wystarczy złączyć płytkami palce dwóch dłoni. Jeśli pomiędzy nimi pojawi się przestrzeń w kształcie rombu wszystko jest w porządku. Natomiast jeśli nie ma przestrzeni między nimi, a płatki paznokciowe się nie stykają, może to świadczyć o problemach zdrowotnych. Patrz grafika poniżej.

test-rak-pluc
fot.

Ten objaw wiąże się z tzw. paznokciami zegarkowymi (o kształcie szkiełka od zegarka), które pojawiają się w palcach pałeczkowatych i są chyba jednym z najbardziej znanych objawów chorób niedermatologicznych pojawiających się na dłoniach.
Brak przestrzeni pomiędzy wałem paznokciowym, a paznokciem w 90 proc. może świadczyć o chorobach w układzie oddechowym (np. raku płuca, sarkoidozie, włóknieniu płuc), a także – o wiele rzadziej – o chorobach sercowo-naczyniowych (np. podostrym zapaleniu wsierdzia, płucnej przetoce tętniczo-żylnej) lub chorobach przewodu pokarmowego (głównie choroby Crohna i wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, marskość wątroby). Może się także pojawić w nadczynności tarczycy.
Jeśli zauważyłeś objaw Schamrotha, zgłoś się do lekarza.

Zobacz: Palce młotkowate: przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja