Zamknij

Objaw Homansa może świadczyć o zakrzepicy żylnej. Jak go rozpoznać?

28.06.2021 16:40
Zakrzepica
fot. Shutterstock

Czujesz ból łydki podczas zginania stopy? To może być objaw Homansa, który świadczy o zakrzepicy żył głębokich. Dowiedz się, jak rozpoznać objaw Homansa. Na co zwrócić uwagę?

Objaw Homansa to silny ból łydki i dołu podkolanowego pojawiający się przy biernym zgięciu grzbietowym stopy. Objaw ten zwykle, choć nie zawsze, świadczy o zakrzepicy żył głębokich.  

Choroba ta nawet w 80 proc. przypadków dotyczy kończyn dolnych. Objaw Homansa występuje mniej niż połowy chorych na zakrzepicę żył głębokich kończyn dolnych, ale jego pojawienie się powinno zaalarmować, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne objawy zakrzepicy. Jakie? Przede wszystkim: ból, zasinienie i obrzęk kończyny, a także podwyższona temperatura kończyny.

Zakrzepica żył głębokich jest niebezpieczna, bo często jest podłożeniem do rozwoju żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej. Gdy wolny fragment skrzepu oderwie się i dostanie do krwiobiegu, może wraz z krwią zawędrować do prawego przedsionka, prawej komory i dalej rozgałęzień tętnicy płucnej. Jeśli skrzep jest duży, to może zaklinować się w przedsionku lub komorze i doprowadzić do nagłego zgonu. Mniejsze skrzepy zatykają naczynia krążenia płucnego, doprowadzając do zatorowości płucnej.

Dlatego, gdy wystąpi objaw Homansa lub jakikolwiek inny objaw mogący wskazywać na zakrzepicę, konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Objaw Homansa - przyczyny

Dlaczego ruszając stopą, boli łydka? Podczas zgięcia grzbietowego stopy dochodzi do napięcia naczyń żylnych, które są zmienione chorobowo i powodują ból.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.