Zamknij

Nudności po przebudzeniu. Dlaczego rano nie mogę zjeść śniadania?

28.06.2022
Aktualizacja: 28.06.2022 11:55

Wstajesz rano i źle się czujesz? Masz mdłości i nie możesz długo zjeść śniadania? Tego typu objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza. Sprawdź, co może być przyczyną mdłości po przebudzeniu.

Nudności po przebudzeniu
fot. Shutterstock
  1. Nudności po przebudzeniu. Dlaczego rano nie mogę zjeść śniadania?
  2. Nudności po przebudzeniu. Jak sobie radzić?

Jeśli codziennie budzisz się z mdłościami, źle się czujesz, choć nie jesz na noc i nie pijesz alkoholu, to znak, że należy skontaktować się z lekarzem.

Nudności po przebudzeniu. Dlaczego rano nie mogę zjeść śniadania?

Poranne nudności kojarzone są głównie z ciążą. U większości kobiet we wczesnej ciąży występują poranne nudności, ale ten nieprzyjemny objaw nie jest związany wyłącznie z ciążą.

Jedną z najczęstszych przyczyn codziennych nudności jest lęk, a także silny stres, które mogą powodować bardzo poważne objawy fizyczne. Może mu towarzyszyć uczucie przerażenia i nerwów, a także przyspieszone tętno, ból głowy i mdłości oraz uczucie ściśniętego żołądka.

Nudności mogą być też objawem problemów żołądkowych. Osoby cierpiące na refluks żołądkowy lub zapalenie żołądka, regularnie odczuwają nudności, bez względu na porę dnia. Problemy z jelitami,  takie jak zespół jelita drażliwego i infekcja H. pylori, a nawet przewlekłe zaparcia również mogą powodować codzienne nudności. Nudności są również częstym skutkiem ubocznym przyjmowania leków.

Poranne nudności mogą być objawem bardzo poważnych chorób, takich jak:

  • mocznica, 
  • udar mózgu,
  • uraz głowy,
  • poalkoholowe zapalenie błony śluzowej żołądka,
  • nowotwory, w tym guzy OUN (ośrodkowego układu nerwowego), nowotwory trzustki, żołądka,
  • choroba wrzodowa.

Nudności po przebudzeniu. Jak sobie radzić?

Jeśli nudności po przebudzeniu występują regularnie, to należy skontaktować się z lekarzem, który zbierze dokładny wywiad od pacjenta i zleci odpowiednie badania. Jeżeli poranne nudności są objawem choroby, to konieczne jest jej leczenie. 

Sporadyczne poranne nudności można łagodzić, biorąc rano chłodny prysznic, wykonują relaksacyjne ćwiczenia oddechowe, wypijając szklankę wody lub udaj się na krótki spacer. Spróbuj spożywać lekkie śniadania - chłodne jogurty, banany, kanapki z chudą wędliną. Zrezygnuj z kawy, rano wybieraj zieloną herbatę lub wodę z cytryną.

Doraźnie można też spróbować leków na chorobę lokomocyjną. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.com